فیلتر اینستاگرام کسب و کارهای بسیاری را دچار صدمه می کند

به گزارش وبلاگ عصر نو، با شروع به کار مجلس یازدهم موضوع فیلترینگ اینستاگرام داغ شد و طرح این موضوع موجب نگرانی همه فعالانی شد که بر بستر این شبکه اجتماعی کسب و کار راه اندازی کرده اند و حالا با زمزمه فیلترینگ به نوعی کسب و کار خود را در خطر می بینند. به همین دلیل به سراغ کارشناسان و فعالان حوزه کسب و کار در فضای مجازی رفتیم تا نظر آنها را در خصوص فیلتر اینستاگرام جویا شویم.

فیلتر اینستاگرام کسب و کارهای بسیاری را دچار صدمه می کند

نظارت به جای فیلتر

هر ابزاری حتی خود اینترنت می تواند دارای کارکرد دوگانه باشد. یعنی می توان از آن به عنوان ابزاری مثبت و در جهت تأمین منافع کسب و کارها و جامعه استفاده کرد یا آنکه در جهت عکس؛ پس به طور ذاتی هیچ یک از این ابزارها از جمله شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، ابزارهای غیرمفیدی نیستند.

فرشاد وکیل زاده دبیر کسب و کارهای مجازی با بیان مطلب فوق به ایران گفت: در حال حاضر در تمام دنیا از شبکه های اجتماعی که نفوذ بالایی در بین مردم دارند، به عنوان یکی از ابزارهای مهم جهت برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان استفاده می کنند و کسب و کارها برای سرمایه گذاری در این بسترها بودجه بالایی را اختصاص می دهند.وی اضافه نمود: علاوه بر آن به دلیل وجود شبکه های اجتماعی و امکان به اشتراک گذاشته شدن نظرات و دیدگاه های مشتریان، شرکت ها نسبت به ارتقای سرویس دهی و پاسخگویی به مشتریان اقدام کرده و رقابت در این بخش موجب ارتقای سطح خدمات و رضایت مشتریان شده است.

این فعال استارتاپی با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی به طور بالقوه می توانند بسیار مؤثر و تأثیرگذار باشند، گفت: ولی متأسفانه چون بر این فضا نظارتی صورت نمی گیرد در حوزه کسب و کارها نیز مسائل فراوانی مانند عرضه انواع کالای تقلبی، غیرمجاز و قاچاق، انواع کلاهبرداری وجود دارد از سوی دیگر این دسته از کسب و کارها بیمه و اقتصادیات هم نمی پردازند و از این رو به کسب و کارهای قانونمدار اینترنتی بشدت آسیب می رسانند که جا دارد بر این فضا نظارت بیشتری صورت بگیرد.

مجید حصارکی کارشناس حوزه فناوری اطلاعات نیز معتقد است افرادی که به بهانه داشتن دغدغه های فرهنگی به دنبال فیلترینگ، بخصوص فیلتر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام هستند مسائل بزرگتری مانند تعطیلی کسب و کار ده ها هزار نفر بر این بستر را از یاد برده اند و تنها به دلیل تخلف 4 درصد و وجود محتوای غیراخلاقی به دنبال فیلترینگ این شبکه اجتماعی هستند.

حصارکی به ایران گفت: وجود شبکه های اجتماعی، محلی برای کسب درآمد ده ها هزار نفر از مردم در این شرایط خاص اقتصادی است و فیلترینگ یعنی قطع درآمد آنها و ضرر و زیان های زیاد اقتصادی به این بخش از جامعه.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر اکنون دانش آموزان به دلیل آموزش آنلاین و مجازی بیش از پیش در این فضا بوده و خواهند بود بنابراین با فیلترینگ دانش آموز 7 ساله نیز با فیلترشکن به فضای مجازی وارد خواهد شد و اینجاست که به سایت هایی دسترسی خواهد داشت که پیش از این امکانش وجود نداشت.حصارکی با بیان اینکه باید بپذیریم دنیای امروز دنیایی نیست که بتوان با حذف رقیب یا فیلتر یا مسدود سازی جلوی نشر اطلاعات و فعالیت های درست در این فضا را گرفت، گفت: کاملاً روشن است که هر محدودسازی باعث می گردد مقاومت مردم نسبت به موضوعی که منع شده اند افزایش یافته و در نهایت نارضایتی اجتماعی بالا برود.این کارشناس فناوری اطلاعات راه حل دسترسی نداشتن به محتوای نامناسب و غیراخلاقی در این فضا را آموزش و تولید محتوای باکیفیت مطرح نمود و اضافه نمود: با آموزش و تولید محتوای باکیفیت است که می توان راستا درست را به کاربر نشان داد. با فیلترینگ تنها زمینه را برای دسترسی به محتواهای غیراخلاقی بیشتر از قبل مهیا و عملاً با دست خود اقتصاد کسب و کارهای دراین بستر را نابود می کنیم.

نگرانی کسب و کارها

اما کسانی که بر بستر اینستاگرام کسب و کاری راه انداخته اند درباره بحث فیلترینگ این شبکه اجتماعی چه می گویند. علی بابایی فعال حوزه تبلیغات در اینستاگرام است. وی به ایران گفت: مدت زمانی است که از بستر اینستاگرام استفاده می کنم و کار ما تبلیغ در این محیط برای کسب و کارهاست. خیلی از کسب و کارها در این محیط فعال هستند و بواسطه کار تبلیغاتی که برای آنها انجام می دهیم، متوجه می شویم که خیلی از افرادی که در این محیط فعالیت می کنند در خانه هستند و حتی سرپرست خانوارند.

وی اضافه نمود: ما به عنوان یک شهروند مخالف فیلتر اینستاگرام هستیم و در پاسخ به کسانی که می گویند در این بستر هنجارشکنی صورت می گیرد باید گفت کسانی که هنجارشکن هستند فرقی نمی کند در چه محیطی هستند چرا که در هر صورت کار خود را انجام می دهند.

آوا رضایی فروشنده صنایع دستی بر بستر اینستاگرام است. صنایع دست ساخته ای که بیشتر کار خود اوست. او نیز معتقد است خیلی ها مانند او در کنار خانواده و فرزندان شان هستند وهم از طریق فضای مجازی مانند اینستاگرام کارهای دست خود را می فروشند و امرار معاش می کنند.

رضایی به ایران گفت: شبکه اجتماعی اینستاگرام به درآمدزایی ام کمک کرده است و واقعاً از اینکه برخی می گویند می خواهند این بستر را فیلتر کنند، بسیار نگرانم چون پیش از اینکه در اینستاگرام فعال باشیم در تلگرام کارهای خود را به مشتریان می فروختیم و با فیلتر آن مشتریان خود را از دست دادیم و بعد در اینستاگرام متمرکز شدیم. در این فضا راحت به مشتریان خود دسترسی داریم و محصولاتمان را معرفی می کنیم و به فروش می رسانیم.

وی اضافه نمود: خیلی ها مانند من در این بستر کسب و کاری راه انداخته اند. یکی شیرینی پزی دارد دیگری لباس کودک ارائه می دهد و حتی خیلی از مغازه داران و شرکت ها و فروشگاه ها در این مکان محصولات و اجناس خود را تبلیغ می کنند و می فروشند و با پست به دست مشتریان می رسانند.رضایی درباره اینکه عده ای می گویند که شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام باعث سست شدن بنیان خانواده ها و از هم پاشیدگی یا حتی محل هنجارشکنی ها و بی اخلاقی ها شده است، گفت: این موضوع ربطی به شبکه های اجتماعی ندارد. وقتی زندگی فردی دارای تنش است و مشکل دارد بدون شبکه های اجتماعی هم از هم می پاشد از سوی دیگر وقتی کودک و نوجوانی با محتوای نامناسب در این فضا روبرو می گردد به خانواده او ارتباط دارد که فرزندش را از مسائل این فضا آگاه نکرده است.

وی اضافه نمود: خانواده باید خودش این محیط را برای فرزندانش فیلتر کند. می توانیم با آگاهی دادن به فرزندانمان اجازه ندهیم از فضاهای نامناسب و غیراخلاقی استفاده کنند. به هر حال در فضای بیرونی هم خطرات زیادی در کمین بچه ها است. آیا والدین اجازه می دهند فرزندان شان به هر جایی بروند و با هر کسی مراوده کنند. فضای مجازی نیز دقیقاً همین گونه است. کسی که یاد بگیرد از این فضا بدرستی استفاده کند، خلاف نخواهد کرد و فردی که حتی در محیط بیرونی به دنبال خلاف و بی اخلاقی است در فضای مجازی نیز به دنبال بی اخلاقی می رود.

الهام نادری در اینستاگرام، پیج گلدوزی دارد که به همراه مادر و خواهرش تابلوهای زیبایی را دوخته و در معرض فروش می گذارند. نادری به ایران گفت: اگر اینستاگرام را هم فیلتر کنند مردم مانند تلگرام با فیلترشکن از این فضا استفاده می کنند بنابراین فیلترینگ فایده ای ندارد.وی درباره اینکه عده ای در این فضا بی اخلاقی می کنند نیز گفت: همیشه عده ای از این افراد در جامعه وجود دارند و از هر فضایی برای هنجارشکنی استفاده می کنند. موضوع مهم این است که بیشتر مردم از این فضاها استفاده درستی می کنند. بجز کسب و کارها صفحات خوب ورزشی، اخبار، سرگرمی، گردشگری و... وجود دارد که بسیار هم مفید هستند و کسی که دنبال محتوای خوب باشد آنها را براحتی پیدا می کند.

اصغر دلنواز استاد زبان در دانشگاه است و در اینستاگرام صفحه ای را راه اندازی کرده و در حال آموزش نکات زبان انگلیسی به مخاطبان و کاربران خود است. دلنواز به ایران گفت: مردم از شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی استفاده های مختلفی می کنند از ارتباطات تا کسب و کار. به نظرم آنگونه که برخی اعلام می کنند از این فضاها استفاده نادرستی می گردد، حرف درست و منطقی نیست. اتفاقاً تعداد کمی هستند که به دنبال بی اخلاقی اند و بیشتریت از این فضاها استفاده درستی می کنند.وی اضافه نمود: کسی که بخواهد کار خلافی انجام دهد با فیلترینگ هم به دنبال راهی برای انجام کارهای خود می گردد، بنابراین فیلترینگ چاره کار نیست و تنها باعث می گردد عده ای که بر این بستر کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند صدمه ببینند و دقیقاً اتفاقی که با فیلتر تلگرام برای این کسب و کارها افتاد، دوباره روی دهد.

وی گفت: اتفاقاً به نظرم فیلتر کردن خطرناک تر است چون الان امکان ورود به هر فضایی امکان ندارد ولی اگر فیلتر گردد دسترسی به صفحات خلاف اخلاقی که خود شبکه اجتماعی اینستاگرام فیلترکرده است نیز میسر می گردد و اتفاقاً آن موقع است که دیگر نمی توان بر عملکرد فرزندان نظارت کرد.

منبع: ایران آنلاین

به "فیلتر اینستاگرام کسب و کارهای بسیاری را دچار صدمه می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر اینستاگرام کسب و کارهای بسیاری را دچار صدمه می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید