همه چیز درباره عرضه اولیه جدید بورس؛ عرضه اولیه پیزد چقدر سود دارد؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، سهام شرکت لاستیک یزد با نماد پیزد چهارشنبه این هفته بعد از دو ماه انتظار در بورس عرضه می شود. ساعت شروع عرضه اولیه این شرکت مشخص نیست و آنطور که در اطلاعیه شرکت فرابورس آمده، بر اساس پیام ناظر بازار در روز عرضه اولیه مشخص خواهد شد. عموما عرضه اولیه شرکت ها ساعت 10 صبح شروع و تا ساعت یک بعد از ظهر ادامه دارد. فرقی نمی کند زودتر یا دیرتر سفارش خریدتان را ثبت کنید، در نهایت سهام عرضه اولیه به طور مساوی بین همه سفارش دهنده ها تقسیم می شود. در این عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت لاستیک یزد به بورس خواهد آمد. هشت درصد آن در اختیار سهامداران حقیقی قرار می گیرد و دو درصد دیگر در روز کاری بعد از عرضه اولیه به شرکت های سرمایه گذاری می رسد.

همه چیز درباره عرضه اولیه جدید بورس؛ عرضه اولیه پیزد چقدر سود دارد؟

عرضه اولیه پیزد چقدر پول لازم دارد؟

بازه قیمت در نظر گرفته شده برای سهام شرکت لاستیک یزد بین چهار هزار و 10 تومان تا چهار هزار و 35 تومان است. در فرآیند عرضه اولیه، سهام شرکت ها عموما روی سقف قیمت یعنی همان چهار هزار و 35 تومان فروخته می شود. هر نفر می تواند حداکثر 50 سهم در عرضه اولیه پیزد ثبت سفارش کند. با این حساب حداکثر پول لازم برای شرکت در این عرضه اولیه 203 هزار تومان خواهد بود. البته بعید به نظر می رسد چنین رقمی را بتوانید در عرضه اولیه پیزد سرمایه گذاری کنید. چراکه تعداد مشارکت کننده ها مشخص کننده نهایی است. اگر مثل عرضه اولیه قبلی حدود دو میلیون و 500 هزار نفر برای خرید سهام پیزد سفارش ثبت کنند، از مجموع 40 میلیون و 800 هزار سهام این شرکت در عرضه اولیه، به هر نفر حدود 16 سهم خواهد رسید. این یعنی احتمالا بتوانیم رقمی حدود 64 هزار تومان در عرضه اولیه پیزد سرمایه گذاری کنیم.

پیزد متعلق به کدام شرکت است؟

شرکت لاستیک یزد یکی از 178 شرکت زیرمجموعه شستا و متعلق به سازمان تامین اجتماعی است. پیش از این مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی از عرضه سهام هشت شرکت زیرمجموعه در بورس خبر داده بود که لاستیک یزد یکی از آن ها است. بررسی سهامداران عمده شرکت لاستیک یزد نشان می دهد حدود 61 درصد سهام آن در اختیار شرکت مجتمع آرتاویل تایر است و 36 درصد سهام آن را شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین از زیرمجموعه های شستا مدیریت می کند. همچنین دو درصد سهام این شرکت متعلق به آستان قدس رضوی است.

عرضه اولیه پیزد چقدر سود می دهد؟

قیمت سهام شرکت ها در زمان عرضه اولیه، عموما پایین تر از ارزش واقعی شان در نظر گرفته می شود و این موضوع مشارکت در عرضه اولیه را به یک محل سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک تبدیل کرده است. شرکت هایی که در چند ماه گذشته سهامشان در بورس برای اولین بار عرضه شده، عموما بین 100 تا 200 درصد یعنی دو تا سه برابر بازدهی داشته اند و احتمالا شرکت لاستیک یزد از این قاعده مستثنی نباشد. به خصوص که مبلغ سرمایه گذاری در این عرضه اولیه محدود و در حد 60 هزار تومان است و این موضوع احتمال بازدهی بیشتر از دو برابر سهام پیزد را تقویت می کند.

ارزش واقعی سهام پیزد چقدر است؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، محاسبه ارزش واقعی سهام شرکتی مثل لاستیک یزد چندان کار ساده ای به نظر نمی رسد و صرفا می توان بر اساس حدس و گمان، قیمت نهایی سهام پیزد را تخمین زد. اطلاعات تابلو نماد پیزد در بازار دوم فرابورس نشان می دهد این شرکت توانسته 231 تومان به ازای هر سهم سود محقق کند. به عبارتی EPS این شرکت روی رقم دو هزار و 309 ریال قرار گرفته است. در حالی که قیمت هر سهم آن برای عرضه اولیه 40 هزار و 353 ریال در نظر گرفته شده و این یعنی شاخص P/E برای این نماد در روز عرضه اولیه 17.5 محاسبه می شود. مقایسه این رقم با شاخص P/E دیگر شرکت های حاضر در گروه لاستیک و پلاستیک نشان می دهد پیزد جای کافی برای رشد دارد. مثلا از هم گروه های پیزد می توان به پسهند متعلق به صنایع لاستیکی سهند اشاره کرد که P/E آن 28.6 است. پکویر متعلق به کویر تایر شاخص P/E 103 دارد و به طور کلی میانگین شاخص P/E برای این گروه صنعت 53.02 است. این یعنی قیمت سهام این شرکت ها به طور میانگین 53 برابر سود محقق شده است. شرکت لاستیک یزد بر اساس اطلاعات تابلو پیروز شده دو هزار و 309 ریال سود محقق کند. با این حساب قیمت سهام شرکت لاستیک یزد در بهترین شرایط می تواند حداکثر تا 12 هزار و 238 تومان یعنی سه برابر قیمت عرضه اولیه رشد کند. باید توجه داشته باشید که این رقم دورنمای طولانی مدت سهام شرکت پیزد است. همچنین این رقم نمی تواند زیاد دقیق باشد و نهایتا عرضه و تقاضا در بازار سوددهی سهام پیزد را مشخص خواهد کرد.

منبع: فرارو

به "همه چیز درباره عرضه اولیه جدید بورس؛ عرضه اولیه پیزد چقدر سود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره عرضه اولیه جدید بورس؛ عرضه اولیه پیزد چقدر سود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید