خبرنگاران بفرمایید مرگ

به گزارش وبلاگ عصر نو، سنندج - خبرنگاران - فروکش کردن تب کرونا در کردستان، بازار مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی، دوستان و آشنایان را به بهانه اینکه بیماری بار و بنه خود را بسته و رفته، گرم کرد غافل از اینکه مرگ بین شان تعارف می گردد.

خبرنگاران بفرمایید مرگ

بیش از سه ماه از شیوع کرونا در کشور و به تبع استان کردستان می گذرد، روزهایی که ابتدایش با استرس و نگرانی ابتلا سپری شد و چه بسیار افرادی که روزها از خانه بیرون نیامدند تا مبادا کرونا نفسشان را بگیرد. هشتم اسفند اولین مورد ابتلا به کرونا در کردستان اعلان عمومی شد و همزمان با آن ترس و دلهره نیز به جان مردم افتاد.

تکاپو برای مقابله با کرونا به راه افتاد، سقز اولین شهری بود که شرایطش رو به وخامت می رفت، همه چیز از یک مجلس ختم آن هم در شهر سقز آغاز شد و می گفتند بیشتر شرکت نمایندگان در آن مجلس به کرونا مبتلا شده اند.

پس از آن بود که روز به روز به تعداد مبتلایان اضافه نموده شد تا جایی که آمار مبتلایان در این استان رفته رفته به عدد سه هزار نزدیک می گردد و آژیر هشدار برای طغیان دوباره بیماری به صدا در آمده است.

با شیوع کرونا در کشورمان همه جا درگیر ویروسی شد که چهره به چهره و خانه به خانه مهمان ناخوانده شهفرایندان شد، ولی رفته رفته از حساسیت ها کمتر شد و مردم به روزهای عادی زندگی خود برگشتند، محدودیت های قانونی هم برداشته شد تا اقتصاد و معیشت مردم بیشتر از این آسیب نبیند اما برخی فکر کردن برداشتن محدودیت ها یعنی تمام شدن کرونا.

در آستانه بحران

کم کم ترس ها فرو ریخت و خیلی ها، دست از جانشان شستند بدون اینکه بدانند پای کرونا را به خانه و زندگی خود باز کردند تا جایی که در سومین ماه شیوع بیماری در کردستان، حالا شهفرایندان این استان در آستانه بحرانی هستند که خودشان آن را به وجود آورده اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان می گوید: سنندج در حال حرکت به سمت شرایط قرمز است و در سقز و مریوان افزایش تعداد بستری ها را داریم.

دکتر ابراهیم قادری قبل تر هم هشدار داده بود که اگر مردم رعایت ننمایند، هفته دوم و سوم خرداد شاهد موج جدید بیماری در استان خواهیم بود و حالا با فرایند افزایشی موجود در تعداد مبتلایان، کرونا در کردستان در حال طغیان است.

وی دلایلی را برای این فرایند افزایش اعلام نمود و گفت: افراد بیمار رعایت نمی نمایند و همچنان در مهمانی و دورهمی ها حضور دارند و با اینکه علائم ابتلا برای شان علنی شده اما به مراکز درمانی مراجعه نمی نمایند، اینها همان هایی هستند که جان خود و دیگران را با بی توجهی به خطر می اندازند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از بی تفاوتی مردم به توصیه های بهداشتی گلایه کرد و افزود: مردم در فضاهای سربسته ماسک نمی زنند و این مساله در ادارات بیشتر است و کارمندان به واسطه اینکه با ارباب رجوع بسیاری سر و کار دارند، احتمال ابتلا به بیماری در آنها بیشتر است.

قادری با تاکید بر اینکه باید در ادارات تهویه مناسب، گردش هوای خوب و استفاده از ماسک فراموش نگردد به کارمندان توصیه کرد سطوح را خیلی لمس ننمایند و رد و بدل کردن کاغذ و اشیا را در حد امکان به حداقل برساند.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک در فضای باز هم به شرط حفظ فاصله 2 متری موثر است، گفت: مشاهده شده بسیاری از شهفرایندان در صفوف نانوایی و در فضاهایی که تجمع در آنها زیاد است از ماسک استفاده نمی نمایند و از سویی در مهمانی ها، دورهمی ها و مراسم ها که عامل اصلی گسترش بیماری است آنگونه که باید توصیه های بهداشتی را جدی نمی گیرند.

قادری، تجمعات بیشتر از 10 نفر به مدت بیشتر از یک ساعت را از عوامل خطر شیوع ویروس کرونا برشمرد و افزود: موج دوم کرونا در استان در حال آغاز شدن است و ممکن است خطرناک تر از موج های قبلی باشد.

وی با بیان اینکه از نظر تعداد افراد مبتلا و مرگ و میر در این موج با شرایط خطرناک تری روبرو خواهیم بود، یادآور شد: مردم اگر دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند اثر آن را 2 تا 3 هفته دیگر می بینیم لذا تنها با رعایت توصیه بهداشتی است که می توان تابستان را به خطر کمتری آغاز کرد.

حرکت به سمت بی خیالی

برخی شایعات به ویژه در فضای مجازی به بی تفاوتی مردم نسبت به رعایت هشدارهای بهداشتی دامن زده اند.

برخی گفتند، هوا که گرم تر گردد، کرونا از پا می افتد و برخی دیگر هم از کاهش قدرت کشندگی این ویروس حرف زدند در حالیکه ویروس گوشش به این حرف ها بدهکار نیست.

معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان با بیان اینکه کشندگی بیماری کمتر نشده و گرمای هوا نیز تاثیری روی ویروس نداشته است، افزود: برخی با همین شایعات فکر می نمایند بیماری کنترل شده و به سمت بیخیالی رفته و جان خود و دیگران را به خطر انداخته اند.

وی از افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند خواست تا با جدیت توصیه های بهداشتی را رعایت نمایند چرا که در شرایط اپیدمی، هرکسی که احساس کسالت دارد باید خود را بیمار فرض نموده و در خانه بماند.

تب، سرفه، سردرد، خستگی، درد عضلانی و عوارض گوارشی از جمله علائمی بود که قادری به آنها اشاره نمود و با بیان اینکه ویروس در جامعه در گردش است از این ابراز نگرانی کرد که در روزهای آینده افزایش بستری و آمار مرگ و میر بالا رود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید نمود: در حال حاضر متوسط مرگ و میر در استان هفت درصد است که این آمار از میزان مرگ و میر در اروپا هم کمتر است.

قادری با بیان اینکه حتی مرگ یک نفر هم در دوران همه گیری بیماری زیاد است، افزود: بی توجهی حتی یک فرد به دستورالعمل های بهداشتی، همه افراد جامعه را به خطر می اندازد و در بیماری های عفونی افراد بدون علامت بسیاری هم هستند که مبتلا به شمار می فرایند اگر چه بیمار نیستند اما ناقل هستند.

محدودیت خانگی روزانه 500 نفر

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم گفت: فرایند عادی سازی شرایط در شهر و بی اهمیتی مردم نسبت به دستورالعمل های بهداشتی، کردستان را با موج شدیدتری از بیماری کرونا روبرو خواهد نمود.

دکتر صدیق جدیدالاسلامی با بیان اینکه 2 هزار و 400 تخت بیمارستانی برای بیماران در استان در اختیار داریم، افزود: هم اکنون 138 بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند که 10 تا 15 درصد آنان در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

وی با ابراز نگرانی از اینکه با فرایند فعلی افزایش تعداد بیماران، ممکن است تخت برای بستری بیماران مبتلا به کرونا کم بیاوریم، تاکید نمود: برخی شهفرایندان اعلام می نمایند که آمار اعلامی درباره تعداد بیماران مبتلا به کرونا درست نیست ولی آمادگی داریم هر کسی چنین شبهه ای دارد او را به مراکز درمانی که بیماران در آن بستری هستند ببریم تا به چشم خود این مساله را ببینند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه از اسفند تا به امروز 48 هزار نفر در استان که با افراد بیمار در تماس بوده و یا در خانواده خود بیمار مبتلا داشتند، قرنطینه خانگی بودند، یادآور شد: در حال حاضر این تعداد 2 هزار و 500 نفر است و روزانه 500 نفر به آنها اضافه می گردد.

جدیدالاسلامی با اشاره به ماهیت ناشناخته ویروس کرونا، به عملکرد پیروز ایران در مقابله با این بیماری اشاره نمود و گفت: هر نوع بیماری قابل پیشگیری است و نباید تنها روی درمان اکتفا کرد، بلکه مردم باید ملزم به پیشگیری باشند.

رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از مهمانی های شلوغ و دورهمی ها از جمله توصیه هایی بود که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی به شهفرایندان توصیه کرد تا آن را به کار ببندند.

وی با ابراز نگرانی از حرکت به سمت موج دوم و سوم کرونا در استان، گفت: نگرانی اصلی ما این است به جایی برسیم که تخت بستری در بخش مراقبتهای ویژه کم داشته باشیم چرا که در حال حاضر 10 تا 15 درصد بیماران در این بخش بستری هستند.

دکتر جدیدالاسلامی با بیان اینکه استفاده صرف از دستکش نمی تواند مانع ابتلا به کرونا گردد، بر لزوم استفاده از ماسک برای حفاظت در برابر بیماری تاکید نمود و افزود: سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده در بسیاری مواقع پوشیدن دستکش خود به انتشار آلودگی یاری می نماید اما بر لزوم استفاده از ماسک تاکید شده حتی اگر به صورت پارچه ای دست دوز باشد کفایت می نماید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی با انتقاد از کسانی که این بیماری را به شوخی گرفته اند، افزود: کادر درمان سه ماه مداوم مشغول رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا هستند و با ادامه این فرایند دچار فرسودگی و خستگی می شوند.

خسته اما پرکوشش

کادر درمان هم در امان نماندند و یکی از مدافعان سلامت در سقز جانش را در این راه از دست داد و اولین شهید مدافع سلامت کردستان شد.

نگاهی به روزهای شلوغ کادر بهداشت و درمان نشان می دهد پرستاران در خط مقدم قرار دارند، این افراد طی روزهای اخیر با انبوهی از تماس و مراجعه ها روبرو بوده و هستند چرا که بسیاری از افراد جامعه با کوچک ترین علائم شبیه به کرونا که همان علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا است خواهان انتقال به مراکز درمانی و مراقبت هستند.

پرستارها، ارتباط مستقیمی با بیماران بدحال دارند که خطر ابتلای خود آنها را افزایش می دهد، حالا اگر این پرستار در بخش های ویژه و قرنطینه باشد، خطر بیشتر در کمین اوست. این فرشتگان سفید پوش به نسبت بقیه کادر سلامت کشور در معرض خطر بیشتری هستند.

جانفشانی سپیدپوشان روزهای خاکستری کرونا، از خودگذشتگی های پرستاران، خواندن مجموعه ای از شعرهای ناتمام است چرا که پرستاری از آن دست شغل هایی است که تنها با عشق می توان در آن ماند و ادامه داد اگر چه ورود به این رشته در دانشگاه و پرستاری خواندن مانند دیگر رشته های تحصیلی است و آنچنان تفاوتی ندارد، اما اشتغال به آن و پرستار ماندن تنها به واسطه عشق و علاقه به این حرفه می تواند ادامه پیدا کند.

این روزها مسائل و کاستی ها در بخش پرستاری بسیار است و کمتر کسی از آنها اطلاع دارد پرستاری حرفه ای است که بیشترین شاغلان آن را زنان تشکیل می دهند و به لحاظ سختی و سنگینی کار اساساً با شغل های دیگر قابل مقایسه نیست بسیاری از مادران پرستار، بشدتگرفتار ناهماهنگی های شغلی­ شان با رسیدگی به فرزندان و همسرشان بخصوص در ایام بحران کرونا هستند.

کادر درمان و پرستاری این روزها با شیوع ویروس کرونا بیش از ظرفیت و توان خود در حال خدمات رسانی هستند و با وجود همه خستگی ها، می گویند تا آخر ایستاده اند.

با وجودی که بارها و بارها مسوولان به ویژه در استان کردستان از مردم خواسته اند که در خانه بمانند و در سطح شهر تردد ننمایند اما این روزها میزان ترددهای شهری افزایش یافته و این امر مسوولان، جامعه پرستاری و پزشکی را که بیش از توان خود در مراکز درمانی کوشش می نمایند، نگران نموده است.

سرپرستار یکی از بخش های بیمارستان توحید سنندج با10 سال سابقه کار یک فرزند 7 ساله دارد و از روزهایی می گوید که کرونا او را ساکن همواره بیمارستان کرد و کرونا باعث شد تا روزها پشت سر هم شیفت بایستد.

ار روزی که با عشق حرفه پرستاری را انتخاب کرد با همه وجودش صبوری را به جان خرید و می دانست روزهایی هست که باید از جانش بگذرد تا جان دیگران به خطر نیفتند.

روزی که پروفایل موبایل تنها برادرش را باز کرد و این جمله را دید: جانم فدای تمام پرستاران ایران عزمش برای دفاع از سلامت هموطنانش جزم کرد و استوارتر از گذشته قدم در این راه پر تلاطم گذاشتم.

از دردهای نادیدنی ایام کرونا، روزهایی بود که در بیمارستان عرق خستگی از سرورویشان درآن لباس های مخصوص جاری بود و این سوتر بیرون از بیمارستان، گروهی از مردم بدون توجه به توصیه های بهداشتی، به دل کرونا می زنند و اصلا عین خیالشان نیست که کادر درمان سه ماه است خسته شده و در روزهایی که بیماران امیدی به بهبودی نداشتند، سلامت را به آنان هدیه دادند.

از مردم عاجزانه می خواهیم که توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند، این خواسته همه آنهایی است که این روزها جز رنج مریض داری و پرستاری، نگران بحرانی شدن کرونا در استان هستند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا ظهر یکشنبه 11 خرداد در مجموع 151 هزار و 466 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 63 نفر در 24 ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و 797 نفر رسید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران بفرمایید مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بفرمایید مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید