حذف ارز ترجیحی قطعا تورم زاست

به گزارش وبلاگ عصر نو، حمید رضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تعدادی از دوستانی که در کمیسیون تلفیق بودجه موضوع حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی را پیشنهاد دادند معتقدند یک بسته ای دارند که این بسته جلوی هرگونه تورمی را خواهد گرفت اما در این اینکه حذف ترجیحی(4200 تومانی) تورم زاست هیچ شکی وجود ندارد.

حذف ارز ترجیحی قطعا تورم زاست

به گفته حاجی بابایی، آنها می گویند به وسیله پرداخت یارانه می توانند جلوی این تورم را بگیرند به هر حال باید در مورد این راه چاره جایگزین منتظر ماند تا رونمایی گردد، اما به هر حال باید منتظر تورم جدید بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیش از این نهاده های دامی که با ارز دولتی 4200 تومانی (طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه) وارد کشور می شده، از سال آینده قرار است طبق مصوبه کمیسیون تلفیق با دلار 17500 تومانی وارد گردد (افزایش 300 درصدی) یا حقوق پایه گمرکی هماکنون با ارز 4200 تومانی محاسبه می گردد و از این پس طبق مصوبه مجلس قرار است با همان ارز 17500 تومانی محاسبه گردد. اگر آن بسته تعریف نگردد تورم را بدنبال خواهد داشت.

وی تاکید نمود: همه ما یک تکلیف داریم و حرف این است که معیشت مردم حفظ گردد. هر مصوبه ای در مجلس یا دولت حرف اول آن باید سر پا ایستادن مردم باشد. اگرچه در یک برهه ضرر کنیم و دچار خسران شویم. اگر قرار به انتخاب بین حرکتِ اقتصاد با سرعت 100 کیلومتر و سرپا نگه داشتن مردم بود، قطعا حفظ معیشت مردم مقدم بود. بر این اساس نتیجه انتخاب بین شکوفایی اقتصاد در 5 سال اینده و حفظ معیشت امروز مردم، معین است.

وی ادامه داد: مردم ایران هم اکنون هیچ شرایطی برای پذیرش تورم بالاتر یا فشار معیشتی و مالی ندارند. 7 میلیون نفر در کشور از جمعیت شاغلان در هیچ سیستم بیمه ای قرار ندارند. یعنی نه حقوقبگیر دولت و عضو صندوق بازنشستگی دولتی اند و نه مثل 14 میلیون نفر شاغل دیگر بیمه تامین اجتماعی دارند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "حذف ارز ترجیحی قطعا تورم زاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی قطعا تورم زاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید