آسمان شب در شمالی ترین منطقه ها اروپا و آمریکا قرمز شد ، عکس

به گزارش وبلاگ عصر نو، ایسنا نوشت: شفق های قرمز کمیاب بر فراز شمال آمریکا و اروپا رخ نمایی نموده اند، در حالی که کارشناسان می گویند تعداد بیشتری از آنها در راه هستند.

آسمان شب در شمالی ترین منطقه ها اروپا و آمریکا قرمز شد ، عکس

طوفان های ژئومغناطیسی ناشی از انفجارهای پلاسمایی که از خورشید به جو زمین می رسد، یک چشم انداز شفق قطبی بی نظیر را به تماشاگران آسمان در کانادا، شمال ایالات متحده و اروپا ارائه نموده است.

جریانی از پلاسمای خورشیدی شب گذشته به زمین رسید و اتمسفر زمین را با ذرات باد خورشیدی باردار کرد که باعث نمایش شفق های قرمز کمیاب در بخش های وسیعی از کانادا، شمال ایالات متحده و اروپا شد.

پیش بینی کنندگان آب و هوای فضایی می گویند موارد بیشتری از این رویداد در راه است. شبکه اجتماعی توییتر در طول روزهای گذشته تقریباً مملو از تصاویر تماشاگران آسمان و افرادی که در این منطقه ها شاهد این شفق ها بوده اند، بوده است.

جدیدترین موج از این پایکوبی نورهای قطبی به طور ویژه قابل توجه بوده است، زیرا در سایه های کمیاب قرمز وارد شده است که برای نفوذ بیشتر به اتمسفر زمین احتیاج به غلظت بیشتری از ذرات باد خورشیدی دارد.

مایک مک للان، شکارچی شفق قطبی مستقر در کبک کانادا توانسته تعدادی عکس بی نظیر از افق شعله ور با نور سبز درخشانی که به رنگ های نارنجی، قرمز و بنفش تبدیل می گردد، ثبت کند و به اشتراک بگذارد.

بعلاوه تصاویر مشابهی از این شفق قرمز به وسیله عکاسان در اسکاتلند و نروژ گزارش شده است.آدرین مائودویت با انتشار منتخبی از تصاویری که انفجارهای بنفش و سبز مانند یک آتش بازی را بر فراز چشم انداز ای پوشیده از برف نشان می دهد، یکی از تعقیب کنندگان این رویداد است که در توییتر نوشت: هیچ کلمه ای برای توصیف نمایش دیشب بر فراز نروژ وجود ندارد.

یکی از تصاویر وی یک درخشش پروانه ای شکل به رنگ نارنجی روشن، صورتی و بنفش را در بالای یک کوه نشان می دهد که تصویری به غایت زیباست.

دَن تانر از آلبرتای کانادا نیز عکسی را به اشتراک گذاشته که طلوع خورشید زمستانی را با درخشش سبز و بنفش که آسمان سپیده دم را روشن می نماید، ثبت نموده است. وی در یک توییت نوشت: وای! چشم انداز خیره کننده امروز صبح در مرکز آلبرتا!

بعلاوه عکاسان آماتور و دیگر کاربران در این منطقه ها دسته ای از تصاویر زیبا و خیره کننده را از این شفق های قطبی سبز و قرمز در اسکاتلند به اشتراک گذاشته اند.

شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است. شفق قطبی پدیده ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولا در عرض های نزدیک به دو قطب زمین بر اثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یون سپهر(یونوسفر) زمین به وجود می آید.

شفق های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می شوند و معمولاً در شب و در عرض های جغرافیایی قطبی به چشم می خورند. آنها در یونوسفر تشکیل می شوند و در سپیده دم قطبی رویت پذیرند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق های شمالی نیز گفته می گردد، نامی که در سال 1621 به وسیله پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی قرار گرفت. به شفق های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می گردد، زیرا آنها غالباً در نیم کره شمالی دیده می شوند و هر قدر به قطب شمال نزدیک می شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می رود که بتوانید آنها را ببینید. برای نمونه، در شمال شبه جزیره اسکاندیناوی، ایسلند، گرینلند و همین طور در آلاسکا و شهرهای شمالی کانادا و روسیه امکان رویت آنها بسیار زیاد است.

شفق های قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکن است خیلی بالا باشند، ولی در افق شمالی به صورت سبز برافروخته و در صورت طلوع خورشید به صورت سرخ کمرنگ دیده می گردد. شفق های قطبی معمولاً از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل روی می دهند. بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده پایکوبی ارواح می گویند. شفق قطبی در طول چرخه خورشیدی و هنگام خروج جرم از تاج خورشیدی، در دفعات بیشتر و درخشنده تر مشاهده می گردد.

در قطب جنوب نیز این پدیده روی می دهد، اما تنها در جنوبی ترین عرض جغرافیایی رویت شدنی است و گاهی نیز در آمریکای جنوبی و استرالیا روی می دهد. بنجامین فرانکلین نخستین کسی بود که به شفق های قطبی توجه نشان داد.

در حال حاضر انتظار می رود طی روزهای آینده این شفق ها همچنان ادامه داشته باشند و احتمالاً شدیدتر شوند، زیرا یک پرتاب جرم تاجی(CME) که یک انفجار پلاسما از اتمسفر بالای خورشید است، در 15 فوریه از خورشید فوران نموده است و امروز به زمین می رسد. مشاهده شفق حاصل از این برخورد تا جنوب انگلیس و ایالات متحده قابل انتظار است.

انتظار می رود طوفان های ژئومغناطیسی حداقل تا 19 فوریه ادامه داشته باشند، بنابراین اگر می توانید، به سمت شمال زمین بروید تا برترین استفاده را از این رویداد چشم نواز ببرید.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "آسمان شب در شمالی ترین منطقه ها اروپا و آمریکا قرمز شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان شب در شمالی ترین منطقه ها اروپا و آمریکا قرمز شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید