هنگ کنگ مسأله داخلی چین است، هیچ کشوری حق دخالت ندارد

به گزارش وبلاگ عصر نو به نقل از شینهوا، ژائو لیجیان (Zhao Lijian) سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه گفت موضوع هنگ کنگ مسأله داخلی است و هیچ کشوری حق دخالت در آن را ندارد.

هنگ کنگ مسأله داخلی چین است، هیچ کشوری حق دخالت ندارد

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در این خصوص گفت: هنگ کنگ منطقه اجرایی چین بوده و مستقیماً تحت کنترل دولت مرکزی چین ادره می گردد.

ژائو لیجیان در این باره افزود: بر این اساس طرح امنیت ملی هنگ کنگ صرفاً موضوع داخلی پکن به شمار آمده و هیچ کشور خارجی حق دخالت در آن را ندارد.

به گزارش وبلاگ عصر نو، آدینه دوم خرداد ماه امسال خبرگزاری آلمان گفت که لی کگیانگ نخست وزیر چین در سخنرانی خود در کنگره سالانه این کشور تأکید کرد که دولت کشورش برای بالا بردن امنیت ملی و ثبات در 2 منطقه تحت کنترل خودمختار هنگ کنگ و ماکائو طرح قانونی جدیدی را تهیه نموده است.

این طرح که قرار است در سیزدهمین دوره کنگره ملی خلق چین- که از آدینه دوم خرداد (22 ماه می) شروع شده و قرار است در طول یک هفته به تصویب برسد- ناظر بر دو منطقه فوق خواهد بود.

اگرچه قانون امنیت ملی در ماکائو که پیش تر مستعمره پرتغال بود، اعمال می گردد؛ اما به نظر می رسد این ابتکار عمل دولت چین بیشتر متوجه هنگ کنگ باشد.

از سال 1997 و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از 150 سال حکمرانی، هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، این منطقه براساس سیاست یک کشور، دو نظام اداره می گردد؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد. هنگ کنگ 7 میلیون و 230 هزار نفر جمعیت دارد و یکی از مهم ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا به شمار می رود.

قانون حفاظت از امنیت ملی در هنگ کنگ

پس از اعلام این خبر، طرح قانونی موسوم به قانون حفاظت از امنیت ملی در هنگ کنگ به سرعت در کانون توجه رسانه های گروهی جهانی نهاده شد.

در حالیکه تا کنون جزئیات مبسوطی از این طرح پیشنهادی فاش نشده است، وبسایت شبکه یک تلویزیون آلمان (تاگس شاو) در این خصوص گفت که قرار است چگونگی برخورد با جرایمی از قبیل براندازی، خیانت و فعالیت هایی که به قصد جدایی هنگ کنگ از چین انجام می شوند در این طرح معین گردد.

امنیت ملی سنگ بنای مهمی در آرامش یک کشور است و حفظ امنیت ملی از جمله منافع اصلی مردم تمام اقوام مختلف در چین و از جمله هموطنان هنگ کنگ محسوب می گردد؛ دولت منطقه ویژه اداری هنگ کنگ، تمام بخش های اجتماعی و شهروندان عادی از تصمیم دولت مرکزی چین حمایت نموده اند و بر این باورند که ایجاد و تکمیل قوانین حفاظت از امنیت ملی در هنگ کنگ، یک عامل حیاتی و ضروری به حساب می آید و چنین اقدامی، قطعیت و مسئولیت پذیری دولت مرکزی در مدیریت امور مربوط به هنگ کنگ را نشان می دهد.

موضوع هنگ کنگ

جزیره ثروتمند هنگ کنگ متعلق به چین تابستان سال گذشته (ژوئن 2019 میلادی) درگیر ناآرامی هایی شد که به عقیده تحلیلگران مسائل بین الملل از سوی آمریکا و انگلیس راهنمایی می شد.

این ناآرامی های اجتماعی که با تقدیم لایحه قانونی استرداد مجرمین این جزیره مستعمره سابق انگلیس به سرزمین مادری (چین) از سوی مقامات این جزیره به شورای قانونگذاری شروع شد، به تدریج با بهانه هائی از قبیل جنبش دمکراسی و خودمختاری به ابزاری برای مقابله با پکن در حوزه مالی و سیاسی تبدیل شد.

در ادامه معترضان با توسل به انواع اقدامات خشونت آمیز تحت تأثیر دخالت های غربی ها خواهان خودمختاری کامل و برکناری رئیس اجرایی هنگ کنگ شدند که منصوب چین است. در طول چند ماه ناآرامی در هنگ کنگ، این منطقه شاهد خشونت هایی مانند آتش افروزی، قتل و غارت بود و ساکنان آن با ترس و نگرانی از گسترش تروریسم به گذران زندگی پرداختند.

آمریکایی ها نگرانند که هنگ کنگ با تصویب این قانون، به سمت توسعه پایدار حرکت کند و سیاستمداران آمریکایی دیگر نتوانند از هنگ کنگ به عنوان یک اهرم فشار علیه چین استفاده نمایند. آمریکا که پیشتر نیز به بهانه های مختلفی از قبیل موضوع تایوان، قرارداد تجاری با چین و موضوع تعرفه ها، شرکت های مخابراتی چین، منشأ انتشار ویروس کرونا و ده ها مورد اتهامات بی اساس به پکن از هیچ تلاشی برای مداخله در امور داخلی این کشور اجتناب ننموده است، آشکارا به دخالت در امور داخلی این کشور پرداخته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هنگ کنگ مسأله داخلی چین است، هیچ کشوری حق دخالت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگ کنگ مسأله داخلی چین است، هیچ کشوری حق دخالت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید