احتمال شروع پیک هفتم کرونا پس از سفرهای نوروزی به مشهد

به گزارش وبلاگ عصر نو، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی #مشهد گفت: هیچ تضمینی وجود ندارد که پروتکل ها در نوروز 1401 در مشهد رعایت گردد. از همین رو نگرانیم موج سهمگینی شروع و پیک هفتم به پیک ششم متصل گردد.

احتمال شروع پیک هفتم کرونا پس از سفرهای نوروزی به مشهد

به گزارش دنیای سفر دکتر محمد پهلوان در گفت و گو با ایسنا در مورد نگرانی های ستاد کرونا خراسان رضوی از احتمال افزایش شیوع کرونا در نوروز 1401 در مشهد اطلاع داد و اظهار کرد: در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ستاد کرونای کشور و استان نگاه بر این است که در این ایام به چند مساله باید توجه بیشتری داشت. نخستین موضوع واکسیناسیون دوز سوم است. ستاد ملی کرونا در نظر دارد کسانی که قصد سفر در نوروز 1401 دارند، حتما دوز سوم واکسن خود را تزریق نموده باشند. بعلاوه این موضوع برای خودروهای شخصی با جدیت دنبال و واکسیناسیون مالکین خودرو نیز رصد می شود.

وی اضافه نمود: ممکن است بعضی نسبت به تزریق دوز سوم واکسن اقدام ننموده باشند و بخواهند در تجمعات حضور یابند که این موضوع ریسک ابتلا به کرونا را بالا می برد. پیشنهاد ما این است که مردم در حد امکان در تجمعات و شلوغی های نوروز شرکت ننمایند اما اگر افراد به هر نحوی می خواهند در تجمعات حضور یابند، حتما از 2 ماسک استفاده نمایند چرا که استفاده از یک ماسک در تجمعات کافی نخواهد بود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دانشگاه تیم های بهداشتی زیادی را تشکل داده تا بتوانند در نوروز علاوه بر خدمت رسانی نظارت بیشتری بر پروتکل ها داشته باشند. تزریق دوز سوم واکسن باعث می شود ایمنی جمعی در بالاترین اندازه ممکن رخ دهد. متاسفانه در حال حاضر اندازه تزریق دوز سوم واکسن کرونا پایین است. به عنوان مثال در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فقط 32 درصد از شهروندان بالای 18 سال نسبت به تزریق دوز سوم واکسن خود اقدام نموده اند. بعلاوه بیش از یک میلیون نفر زمان تزریق دوز سوم شان گذشته اما نسبت به تزریق آن اقدام ننموده اند.

پهلوان در مورد نگرانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شروع پیک هفتم کرونا پس از سفرهای نوروزی گفت: قرارگاه کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد از زمانی که نخستین مورد امیکرون در مشهد شناسایی شد، به صورت 24 ساعته فعالیت خود را در پیش گرفت. حداکثر اقدامات ممکن جهت حفاظت از جان مردم را انجام خواهیم داد اما این را هم در نظر می گیریم که مردم پس از 2 سال خانه نشینی و شرایط سنگین کرونایی احتیاج به مسافرت و گردش دارند.

وی اعلام کرد: در این رابطه تمام تحلیل های کارشناسی، پیش بینی ها و خطرات موجود به ستاد کرونای کشور و استانی ارائه می شود اما تصمیم گیری نهایی بر عهده ستاد ملی کروناست. مبنای ستاد ملی کرونا نیز اعمال محدودیت های سنگنین نیست بلکه رویکرد آن مبتنی بر سختگیری در رعایت پروتکل هاست که نظارت در این خصوص به دستگاه های مختلف باز می شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد ضعف های مصوبه ستاد کرونا در کنترل دوز سوم واکسن مالکان خودرو توضیح داد: این مصوبه حداقل باعث خواهد شد بعضی از افراد نسبت به تزریق دوز سوم واکسن خود اقدام نمایند. بعلاوه پیش بینی می شود تعدادی از مردم به علت جریمه های کرونایی از سفر نوروزی خود منصرف شوند.

پهلوان ادامه داد: تمام سازمان ها باید به صورت جدی پای کار بیایند. هیچ تضمینی وجود ندارد که از طرف شهروندان رعایت اصول بهداشتی به صورت کامل انجام گیرد و پروتکل ها رعایت شود. از همین رو تمام تمهیدات بر همین اساس در نظر گرفته شده است. البته این را هم در نظر گرفته ایم که بخش زیادی از معیشت مردم و جامعه به سفرهای نوروزی وابسته است.

وی در مورد نحوه نظارت بر واحدهای اقامتی غیررسمی در ایام نوروز 1401 مطرح نمود: مبنای ما این است تا جایی که بتوانیم واحدهای اقامتی رسمی را نظارت می کنیم. نظارت بر واحدهای اقامتی غیررسمی از حوزه نظارتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خارج است و فقط در صورتی می توان به این موضوع ورود کرد که از آن گزارش دریافت کنیم.

پهلوان اضافه نمود: اگر گزارشی در این خصوص دریافت شود، تیم های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رسیدگی خواهند کرد. در کنار این سامانه 190 نیز برای دریافت گزارشات مردمی آمادگی دارد. باید توجه داشت در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در یک واحد اقامتی همکاران ما اجازه پلمب خواهند داشت.

منبع: دنیای سفر

به "احتمال شروع پیک هفتم کرونا پس از سفرهای نوروزی به مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال شروع پیک هفتم کرونا پس از سفرهای نوروزی به مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید