63 درصد از یارانه بگیران حذف می شوند، مشمولان بخوانند

به گزارش وبلاگ عصر نو، چه کسانی از دریافت یارانه محروم می شوند؟

63 درصد از یارانه بگیران حذف می شوند، مشمولان بخوانند

به نقل از روزنامه اعتماد، بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان، بیش از نیمی از یارانه بگیران فعلی در طبقه میانه قرار گرفته اند؛ 38 درصد از یارانه بگیران واقعا نیاز به یارانه نقدی برای گذران امور زندگی دارند و هفت درصد نیز در طبقه برخوردار هستند.

معین نیست که آیا این اطلاعات مبنای حذف یارانه بگیران طی سال جاری خواهد بود یا نه.

اما از این آمار چنین برمی آید که دولت فقط 38 درصد از یارانه بگیران فعلی را مستحق دریافت یارانه و مابقی را در رسته طبقه میانه یا برخوردار می داند.

دهک بندی در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان براساس شاخص هایی چون دارایی ها، حقوق، بیمه، سفر خارجی، مالکیت خودرو و منزل و میانگین واریز سالانه به حساب سرپرست و اعضای خانوار در سال های 95 تا 98، تراکنش خرید بانکی در سال های 98 و 99 انجام گرفته و براساس آن، جمعیت یارانه بگیرها به 10 قسمت تقسیم شده است.

دهک اول 10 درصد جمعیتی است که کمترین برخورداری از شاخص های فوق را داشته و دهک دهم 10 درصد جمعیتی است که بالاترین برخورداری را داشته است.

گزارش نهاد زیرمجموعه وزارت رفاه، ابتدا خانوارها را براساس شرایط درآمدی به سه گروه فقیر، میانه و برخوردار تقسیم کرده است.

در ادامه خانوارها بر اساس ترکیبی از شرایط شغلی و درآمدی در گروه های فقیر، میانه و برخوردار طبقه بندی شده اند.

چه کسانی مستحق دریافت یارانه هستند؟

یعنی تمام خانوارهای دهک دهم به گروه برخوردار اضافه شده اند. معیار این برخورداری هم داشتن خودرو و ارزش آن به اضافه میانه حساب های بانکی و تراکنش ها بوده است.

سپس خانوارهای فقیر قرار گرفته اند که دو شرط از سه شرط، بودن در پنج دهک اول، تحت پوشش نهاد حمایتی بودن و فاقد درآمد ثابت بودن را داشته باشند.

اطلاعات این گزارش با استفاده از داده های سال 99 جمع آوری شده است.

در واقع ممکن است در یک ساله 1400 برخی خانوارها به دلیل تورم موجود جای خود را تغییر داده باشند.

اما به طور کلی و بر اساس این آمار، 24میلیون و 901 هزار و 696 خانوار هم اکنون یارانه نقدی می گیرند که فقط 9.3 میلیون خانوار جزو طبقه فقیر قرار گرفته و گویا از دیدگاه وزارت رفاه مستحق دریافت یارانه هستند.

دسته بندی خانوارهای فقیر نیز به دو گروه تحت پوشش (شامل 2.8 میلیون خانوار که 30 درصد از کل خانوارهای فقیر را تشکیل می دهد) و فاقد پوشش نهاد حمایتی (شامل 6.6 میلیون خانوار و 70 درصد از کل خانوارهای فقیر)، این امکان را به دست می دهد تا سیاستگذاری متناسب برای هر گروه به اجرا گذاشته شود.

منبع: تجارت نیوز

به "63 درصد از یارانه بگیران حذف می شوند، مشمولان بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "63 درصد از یارانه بگیران حذف می شوند، مشمولان بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید