علت و علائم عفونت چشم چیست؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، عفونت چشم بیماریی است که در اثر عوامل ویروسی، باکتریایی یا قارچی بوجود می آید. با علت و علائم عفونت چشم و راه های درمان عفونت چشم آشنا شوید.

علت و علائم عفونت چشم چیست؟

عفونت چشم بیماریی است که در اثر نفوذ عوامل باکتریایی، ویروسی یا قارچی به بافت چشم یا بافت های اطراف آن بوجود می آید. هر یک از قسمت های جلویی چشم شامل قرنیه و غشای نازک و مرطوب و بخش خارجی چشم و داخل پلک ها یا همان ملتحمه (ملتحمه غشا مخاطی نازک و شفافی است که سطح داخلی پلک ها را مفروش نموده و بخش پیشین (قدامی) صلبیه را می پوشاند) و همچنین عصب باصره و شبکیه چشم در خطر بروز این بیماری قرار دارند.

علائم عفونت چشم چیست؟

یکی از علائم این بیماری پلک های متورم و حاوی ترشحات می باشد که باید به سرعت درمان شود. ترشحات زردرنگ خارج شده از چشم که باعث بسته شدن چشم عفونت نموده می شود، در واقع پاسخ طبیعی بدن به حمله باکتری ها و ویروس های عفونت زایی است که به لایه شفاف پوشاننده سطح چشم نفوذ نموده اند. در ادامه به سایر این علئم اشاره خواهیم کرد:

 • صورتی یا قرمز شدن کره چشم (رنگ کره چشم در حالت عادی سفید می باشد.)
 • ترشحات سبز، سفید یا زرد رنگ که در گوشه چشم جمع می شود
 • اشک ریزی پیوسته از چشم
 • احساس وجود سنگ ریزه یا هر جسم خارجی دیگر در چشم به هنگام پلک زدن
 • خشک شدن پلک ها به هنگام خواب
 • احساس وجود داشتن یک توده دردناک و قرمز در ریشه مژه ها

انواع عفونت چشم

این بیماری بر اساس علت بروز (باکتریایی و ویروسی) به انواع مختلفی دسته بندی می شود.

چشم صورتی یا کونژکتیویت ( pink eye): یکی از عفونت های شایع چشم، چشم صورتی می باشد که در گروه سنی بچه ها بسیار شایع می باشد. به همین دلیل مربیان مهدکودک ها و معلمان مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کراتیت آمیبی یا کراتیت اکانتوموبا: افرادی که از کنتاکت لنز استفاده می نمایند در معرض ابتلا به این نوع عفونت قرار دارند که معمولا به علت شنا کردن فرد در شرایطی که لنز روی چشم قرار گرفته است ایجاد می شود. به همین دلیل اگر از لنز تماسی استفاده می کنید حتما قبل از شنا یا وارد شدن در وان حمام کنتاکت لنز خود را بردارید و یا بلافاصله بعد از بیرون امدن از اب کنتاکت لنز خود را ضد عفونی کنید.

کراتیت قارچی: این عفونت در سال 2006 به صورت یک همه گیری جهانی در کسانی که از لنز تماسی استفاده می کردند رخ داد. علت بروز این واقعه آلودگی محلول های نگهدارنده لنز بود. یکی دیگر از علت های این عفونت قارچ فوزاریوم است که معمولا در مواد ارگانیک و بیشتر بدنبال خراش چشمی متعاقب برخورد با شاخه های درختان اتفاق می افتد.

اندوفتالمیت: هنگامی که عامل میکروبی و بویژه عامل باکتریال به داخل چشم نفوذ کند بسیار مخاطره آمیز بوده و در صورت عدم درمان سریع و موثر باعث نابینایی می شود. این عفونت چشم ممکن است به دنبال وارد شدن جسم تیزی به داخل چشم و یا به دنبال جراحی های چشمی مثلا جراحی کاتاراکت اتفاق افتد بطوری که در سوراخ شدن ها و آسیب های جدی چشمی 4تا 8٪ احتمال بروز اندوفتالمیت وجود دارد.

تراخم: تراخم نوع دیگری از عفونت های چشم می باشد که لایه داخلی پلک را درگیر نموده و در نهایت سبب اسکار (اسکار به آثار به جا مانده روی پوست بعد از بهبود یک آسیب پوستی می گویند) و جای زخم ناشی از آن می شود که بدنبال آن به داخل برگشتن پلک و برخورد آزاردهنده نوک مژه ها به قرنیه و بالاخره آسیب قرنیه را به دنبال خواهد داشت که همین موضوع به کوری فرد می انجامد. رعایت بهداشت مناسب و در دسترس بودن و استفاده از انتی بیوتیک های مناسب خوراکی نقشی اساسی در درمان و کنترل تراخم به عهده دارد.

راه های پیشگیری از عفونت چشم

این بیماری قابل سرایت به افراد دیگر می باشد؛ بنابراین در صورت بروز این بیماری در یکی از افراد نزدیک تان، نکات بهداشتی زیر را رعایت نمائید:

 • دست های خود را با آب و صابون بشوئید. از آنجایی که دست ها مرتبا در تماس با آلودگی های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار دارند، این کار ساده ترین راه برای جلوگیری از انتقال این بیماری است.
 • از لمس بی دلیل صورت و چشم های خود پرهیز کنید. اگر ضروری است دارویی را به داخل چشم خود بریزید و یا کرمی را بر اطراف دور چشم خود بمالید، حتما قبل از این کار دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 • هنگامی که می خواهید چشمان خود را با لوازم آرایشی آرایش کنید از سالم بودن لوازم مورد استفاده اطمینان حاصل کنید. ممکن است مواد آرایشی فاسد شده باشند و یا مرغوب نباشند و چشم شما نسبت به آنها حساسیت داشته باشد.
 • در صورتی که عفونت چشمی دارید، هرگز از لنزهای چشمی استفاده نکنید و اگر لنزهای شما به عفونت آلوده شده اند، قبل از استفاده مجدد، حتما آنها را ضدعفونی کنید.
 • در محیط های دارای آب و هوای گرم و خشک، آلوده به مواد شیمیایی، پرگرد و غبار و هنگام وزش باد از چشم های خود محافظت کنید.

درمان عفونت چشم

درمان عفونت های ناشی از عوامل باکتریایی و ویروسی در چشم معمولا با قطره یا پماد آنتی بیوتیک موضعی صورت می گیرد. بسته به عامل زمینه ای که باعث بروز این بیماری شده است پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های ضد باکتریال یا ضد ویروسی که بصورت خوراکی نیز داده می شوند استفاده کند. اگر علائم شما بدتر شده یا تغییرکرد حتما فورا و مجددا به پزشک خود مراجعه نمایید.

منبع: ستاره

به "علت و علائم عفونت چشم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت و علائم عفونت چشم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید