دلیل های مختلف زانو درد چیست؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، درد در ناحیه زانو یکی از مسائل رایج است که بیشتر افراد با آن روبرو هستند.

دلیل های مختلف زانو درد چیست؟

به گزارش خبرنگار ، زانو درد یکی از مسائل رایجی است که همه افراد در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند. زانو درد بر اثر آسیب دیدگی هایی مانند پارگی رباط های زانو یا پارگی غضروف ها ایجاد می شود، شرایط دیگری هم مانند بیماری آرتروز زانو، نقرس و عفونت، پارگی مینیسک زانو، ژنوواروم، زانوی درون گرد، زانو پرانتزی یا پاکمانی (واروس بیش از حد) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند.

تعداد زیادی از زانو درد های خفیف بعد از فیزیوتراپی و حتی بعد از مراقبت های اولیه به وسیله خود فرد بهبود میابد و این مراقبت های را می توان به اسم درمان درد پشت زانو تلقی کرد. درمان درد زانو با فیزیوتراپی، به کاربردن بریس و ورزش های زانو درد هم در کاهش درد مفصل زانو موثر است در برخی از موارد برای درمان زانو درد به جراحی احتیاج است.

خشکی زانو

یکی از علت های زانو درد، خشکی آن است و چهار رباط صلیبی، قدامی، خلفی و طرفی نقش با اهمیت در پایداری و عملکرد مفصل زانو دارند.

خشکی، سفتی و بی حرکتی مفصل زانو به چندین علت ایجاد می شود و اغلب با درد و ورم همراه است. گاهی اوقات ممکن است کمی قرمزی، گرمی، بی حسی و سوزن سوزن شدن هم در محل درد وجود داشته باشد. معمولا علت خشکی زانو در دو دسته قرار می گیرند: عللی که در اثر آسیب یا جراحت ایجاد شده اند و آن هایی که به علت بیماری خاصی ایجاد شده اند.

قفل شدن زانو

به هنگام قفل شدن زانو، شخص وقتی زانو خود را صاف می نماید، درد شدید را حس می نماید. برای درمان قفل کردن زانو اگر قطعه ای داخل زانو گیر نموده است باید به وسیله آرتروسکوپی این قطعه خارج شود و اگر این گیرکردن ناشی از پارگی دسته سطلی مینیسک باشد و زمان زیادی از آن نگذشته و بافت مینیسک سالم مانده باشد مینیسک پاره شده را باید ترمیم نمود. در موارد قفل شدگی کاذب کاهش درد به بهبود قفل شدگی یاری می نماید که با توجه به آنالیز پزشک جراح زانو و انجام اقدامات، علت آن تشخیص داده شده و مشکل رفع می شود. درمان اولیه استفاده از درمان با یخ، استفاده از دارو های ضد درد و ضد التهابی و بی حرکتی زانو است.

درد جلوی زانو و زیر کشکک

درد جلوی زانو یکی از انواع شایع درد زانو است، در واقع بیشتر افرادی که زانو درد دارند، این درد را جلوی زانوی خود حس می نمایند. کاسه زانو و استخوان ران هنگام خم و صاف شدن زانو در کنار یکدیگر عمل می نمایند. چنانچه این تعامل به علت هر یک از عامل های فوق یا ترکیبی از این عوامل مختل شود، فرد دچار درد جلو زانو می شود.

خالی کردن زانو

به طور ناگهانی و غیر منتطره زانو نمی تواند وزن شخص را تحمل کند و زانو یکباره خم و منجر به لغزش یا افتادن فرد می شود. خالی کردن زانو می تواند بر اث آسیب رباط زانو مانند پارگی رباط صلیبی زانو، جا به جایی کشکک زانو و آرتروز زانو باشد.

ورم پشت زانو

درد پشت زانو می تواند در نتیجه مسائل گوناگونی پیش بیاید، درد پشت زانو گاهی بر اثر وجود یک بیماری به مرور زمان شکل می گیرد و شدت پیدا می نماید.

آب آوردن زانو

افوژن یا در اصطلاح آب آوردن زانو زمانی اتفاق می افتد که مایع مفصلی زیادی درون یا اطراف مفصل زانو ترشح شود. این بیماری بر اثر آسیب رباط های زانو یا منیسک و یا تجمع مایع در بورس های درون مفصل زانو ایجاد می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دلیل های مختلف زانو درد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل های مختلف زانو درد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید