خواص نارنج در درمان بیماری ها

به گزارش وبلاگ عصر نو، میوه، پوست، برگ، هسته و شکوفه نارنج (بهارنارنج) فواید درمانی بسیار دارد. کاهش ترشح صفرا و تصفیه خون از مهمترین خواص نارنج (Bitter orange) است.

خواص نارنج در درمان بیماری ها

نارنج یکی از گیاهان بومی ایران است که بخشهای مختلف آن مصارف درمانی فراوان داشته، در طب سنتی از خواص نارنج برای درمان اختلالات کبدی و صفرا استفاده میشده است. خوردن این میوه ترش و پرخاصیت و استفاده از شکوفه های این گیاه که به بهارنارنج معروف است و از آن عرق گیاهی تهیه میگردد، برای همه گروههای سنی مفید بوده، استفاده از آن در رژیم غذایی به صورت مصرف میوه نارنج، عرق بهارنارنج، چای، و ... علاوه بر خوش طعم نمودن غذاها به تغذیه و سلامت یاری شایانی خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با خواص نارنج و فواید آن برای سلامتی و دفع سموم بدن، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

گیاه شناسی نارنج

درخت نارنج به نظر میرسد، از دورگه گیری دو گونه دیگر از مرکبات شامل نارنگی و دارابی به دست آمده است. این گیاه همواره سبز بوده، گاهی میوه های سال قبل هنوز باقی مانده که میوه های جدید حاصل میشوند. ارتفاع این درخت 3 تا 9 متر بوده، بسیار به درختان پرتقال شباهت دارد، با این تفاوت که تاج درخت نارنج انبوه تر و متراکم تر و ارتفاع آن کوتاه تر از درخت پرتقال است.

برگها و شکوفه های درخت نارنج بسیار معطر بوده، همانند میوه آن از خواص درمانی بسیاری برخوردارند. از مهمترین خواص بهار نارنج، تقویت اعصاب، درمان بی خوابی و رفع غم و افسردگی است.

خواص نارنج (طبیعت و خواص درمانی)

طبع میوه نارنج سرد و خشک است و هرچه میزان ترشی آن بیشتر باشد، درجه سردی آن نیز افزایش می یابد. بعضی از مهمترین خواص نارنج و فواید درمانی آن عبارتند از:

  • نارنج حالت لزجی دارد که این لزجت برای درمان سرفه و مسائل مجاری تنفسی که علت ایجاد آن از حرارت و خشکی است، بسیار مفید میباشد . به این منظور میوه نارنج را از وسط به دو نیم تقسیم کرده، هسته های آن را خارج نمایید و مقداری نبات کوبیده شده روی آن بپاشید، سپس کمی به آن حرارت دهید تا حد نزدیک به جوش آب برسد. این ترکیب، داروی خوبی برای قفسه سینه، مسائل حنجره و مجاری تنفسی و درمان سرفه است.
  • یاری به هضم بهتر غذا، پیشگیری و درمان نفخ و سوء هاضمه، افزایش اشتها و درمان حالت تهوع از خواص نارنج برای حفظ سلامت دستگاه گوارش است.
  • نارنج به دلیل ترکیبات شیمیایی مفیدش، به درمان اختلالات عصبی و سردرد هایی که حاصل از مسائل صفراوی است خاتمه می دهد. همچنین از خواص نارنج، یاری به تصفیه خون، درمان اختلالات کبدی و کاهش ترشح صفرا است.
  • پوست میوه نارنج، تقویت کننده قلب بوده، خاصیت نشاط آور و آرامبخش دارد. همچنین مصرف میوه، شکوفه و سایر فراورده های این گیاه و حتی بوییدن آن، به درمان اختلالات خواب و افزایش احساس شادی و سرخوشی یاری میکند. جالب است بدانید برگ درخت نارنـج را اگر با دست تحت فشار قرار داده و له کنید، عطر ملایم و مطبوعی از آن خارج می گردد که استشمام آن برای آرامش اعصاب و رفع نمودن اندوه مفید بوده، انسان را فرحناک می کند .

ارزش غذایی نارنج

میزان کالری نارنج بسیار پایین بوده، پیشنهاد خوبی برای افزایش سطح سلامت میباشد. به طور کلی ارزش غذایی و خواص نارنج شبیه به خواص پرتقال و خواص نارنگی بوده، سرشار از ویتامین ث است. در 100 گرم آب نارنج مقدار ویتامین ها به قرار زیراست :

ویتامین آ،3واحد - ویتامین ب1، 14میلی گرم - ویتامین ب2، 6 میلی گرم - ویتامین سی250 میلی گرم

مضرات نارنج (موارد احتیاطی و منع مصرف)

  1. زیاده روی در خوردن نارنج، کبد را ضعیف میکند، مخصوصا اگر ناشتا خورده گردد.
  2. با توجه به اینکه عرق بهارنارنج بسیار زود فاسد شده و کپک میزند، توصیه میگردد همواره از عرق گیاهی تازه استفاده کرده وبرای نگهداری آن را در شیشه های تیره و دور از نور قرار دهید.
  3. زیاده روی در خوردن عرق بهار نارنج میتواند باعث بیخوابی گردد.
  4. بهترین نوع میوه نارنج، نوعی است که هم پوست رویی و هم پوست نازک داخل میوه خیلی ضخیم نباشد و هر چه پوسته ها نازکتر باشند کیفیت و خواص نارنج بالاتر بوده و هضم و جذب آن نیز راحت تر است.
منبع: setare.com

به "خواص نارنج در درمان بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص نارنج در درمان بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید