اسپیکر مکالمه در HUAWEI P30 Pro هواوی کجاست؟! نگاهی به صفحه نمایش آکوستیک!

به گزارش وبلاگ عصر نو، هواوی با ارائه راه کاری مجذوب کننده که در قالب آن نیمه بالایی صفحه نمایش، با لرزش، صدا را به کاربر منتقل می نماید، روشی نوین را برای برقراری مکالمه با کیفیت بالا، ایجاد نموده است. روشی که نه تنها در بخش قابلیت های صوتی بلکه در مواردی نظیر طراحی و نوآوری ارائه شده به وسیله محصول نیز تاثیرگذار شده است.

اسپیکر مکالمه در HUAWEI P30 Pro هواوی کجاست؟! نگاهی به صفحه نمایش آکوستیک!

هواوی با رونمایی از پرچمدار نو خود یعنی HUAWEI P30 Pro از قابلیت ویژه ای به نام Acoustic Display پرده برداری نموده است که با لرزش صفحه نمایش، صدا را به طور مستقیم به گوش کاربر انتقال می دهد. با توجه به اینکه استفاده از لرزش صفحه نمایش به منظور انتقال صدا، راه چارهی مدرن، حداقل در حوزه گوشی های هوشمند به شمار میرود، بدنیست نگاهی دقیق تر به مزایا و معایب این فناوری داشته باشیم.

سازوکار: مجذوب کننده و رازآلود!

جای خالی اسپیکر ویژه مکالمه، در نمای جلویی HUAWEI P30 Pro از همان نگاه اول احساس می گردد. این تغییر شگرف را باید مدیون حضور فناوری دانست که هواوی از آن با عنوان Acoustic Display یادنموده است.

این فناوری عملکردی مشابه با آنچه از اسپیکرهای معمولی شاهد هستیم ارائه می دهد اما این بار به جای لرزش یک پرده یا غشا برای ایجاد امواج صوتی، از لرزش سطحی سفت و سخت که همان صفحه نمایش این گوشی هوشمند است برای تبدیل صفحه نمایش به اسپیکر، استفاده شده است.

بخش اصلی این ماژول، از یک سیم پیچ با آهن ربایی در وسط آن تشکیل شده است. این قسمت در تعامل با جزئی قرار گرفته که وظیفه لرزش را برعهده داشته و به قسمت پشتی صفحه نمایش، چسبیده است.

در نظر داشته باشیم که این بخش، جدا از موتور لرزشی درنظر گرفته شده برای هشدارها بوده که روی فریم فلزی گوشی، جا خوش نموده است.

در ظاهر به نظر می رسد نکته مبهمی در سازوکار این فناوری وجود نداشته باشد و نمونه ای که پیش از این در محصولاتی مانند تلویزیون های سطح بالا شاهد بودیم حالا در یک گوشی هوشمند پیاده سازی شده است. با این وجود، ارائه نشدن جزئیات بیشتر از سوی هواوی و اینکه مدیر ارشد بخش بازاریابی این شرکت، اعلام نموده با فناوری کاملاً نو روبرو هستیم که پیش از این مشابهش را ندیدیم، باعث شده HUAWEI P30 Pro با این راه چاره نو، همچنان رازآلود باقی بماند.

مزایای صفحه نمایش آکوستیک

ارائه راه چارههای نوآورانه، در صورتی که مزایایی برای کاربر یا حتی شرکت فراوریکننده به همراه نداشته باشد، مجذوب کننده و اثربخش نیست. با این تفاسیر، بد نیست مزایای این راه چاره نوآورانه هواوی را مرور کنیم.

1) طراحی ساده و مدرن تر

هواوی اسپیکر ویژه مکالمه که معمولاً در قسمت بالای صفحه نمایش گوشی های هوشمند تعبیه می گردد را حذف نموده است. این اقدام، به طور اتوماتیک باعث شده فقط دوربین جلو را در نمای روبروی HUAWEI P30 Pro داشته باشیم و طراحی ساده تر و خلوت تری در مقابل کاربر قرار بگیرد. طراحی که فضا را برای تعبیه المان های نوآورانه ای که در آینده ممکن است برای گوشی های هوشمند درنظر گرفته شوند، باز می نماید.

علاوه بر این، صفحه نمایشی یک پارچه تر را در فضای جلویی گوشی شاهد هستیم که نسبت صفحه به بدنه در آن، در مقایسه با محصولی که قرار بود اسپیکر را هم در خود جا دهد، بیشتر است.

2) حریم خصوصی مطمئن تر

استفاده از راه چاره لرزش صفحه نمایش برای انتقال صدا به گوش کاربر باعث می گردد اطرافیان نتوانند صدای مکالمه شما را بشنوند و از جزئیات آن باخبر شوند. به این ترتیب، حریم خصوصی مطمئن و استاندارد تری را تجربه خواهیم کرد.

نکته قابل توجه اینکه همچنان می توانیم با هدفون های بلوتوثی و حتی در حالت پخش با صدای زیاد، مکالمه های خود را انجام بدهیم. صدای دریافتی هنگام مکالمه نیز نه تنها دستخوش تاثیرات منفی نخواهد شد بلکه با توجه به انتقال مستقیم و بدون واسطه صدا به گوش، بهبود عملکرد را به ویژه در محیط های شلوغ به همراه خواهد داشت.

3) تکامل در جزئیات، مزیت در رقابت

زمانی که گوشی را در کنار گوش خود قرار می دهید، صدا به وسیله لرزش صفحه نمایش شنیده می گردد. در نگاه اول، راه چارههای مشابهی را پیش از این در محصولاتی نظیر Xiaomi Mi Mix یا حتی الجی G8 نیز شاهد بودیم. این در حالی است که حالا با راه چاره مغناطیسی هواوی، وابستگی کم تر کیفیت خروجی به مکان قرارگرفتن گوش را روی صفحه، شاهد هستیم.

گفتنی است که الجی در G8 از راه چارهی به نام CSO استفاده نموده بود که لرزش صفحه نمایش را مشابه با آنچه دیافراگم در بدن انسان انجام می دهد به همراه داشت. الجی در G8 از کل صفحه نمایش به عنوان اسپیکر استفاده نموده است که گزینه ای ایده آل برای مشاهده محتویات ویدئویی به شمار میرود اما در اجرای بازی های ویدئویی که لمس صفحه به وسیله انگشت ها، به متوقف کردن این لرزش ها منجر می گردد، خروجی متفاوتی را شاهد هستیم.

اما هواوی با آگاهی از این موضوع، لرزش صفحه نمایش به منظور فراوری صدا را تنها به بخش مکالمه اختصاص داده و در پخش موسیقی با صدای بلند نیز از یک اسپیکر مستقل استفاده نموده است.

نوآوری رازآلود هواوی و نظر رسانه ها

علی رغم تمامی مزایایی که راه چاره استفاده از صفحه نمایش لرزشی با خاصیت مغناطیسی برای ارائه بستری مدرن در جهت برقراری مکالمه به همراه دارد، باید درنظر داشت که هواوی جزئیات کاملی از آن را منتشر ننموده است. به عنوان مثال، هنوز تعیین نیست آیا این راه چاره به وسیله متخصصان هواوی پیشرفته یا از شرکت دیگری خریداری شده است. پیتر گائودن مدیر ارشد بازاریابی جهانی محصولات هواوی اعلام نموده قرار نیست جزئیاتی در این خصوص اعلام گردد. او تاکید نموده این برای اولین بار است که از چنین سیستمی، با سازوکار مغناطیسی استفاده می گردد.

وب سایت iFixit که مشهور ترین وب سایت برای کالبدشکافی تخصصی در دنیاست، در کالبدشکافی Huawei P30 Pro به وجود مولفه ها و قابلیت های متفاوت از آنچه در بازار گوشی های هوشمند شاهد هستیم، اعتراف نموده است. این وب سایت مدعی شده وجود Acoustic Display باعث شده تعمیر صفحه نمایش این محصول، کمی پیچیده تر گردد اما به همین مقدار اظهارنظر، اکتفا نموده و جزئیات بیشتری را در این خصوص منتشر ننموده است.

در دسترس نبودن جزئیات بیشتر باعث می گردد حداقل در زمان فعلی، با موضوعی به نسبت مبهم و سربسته روبرو باشیم. اما وجود اسپیکری با مکانیزم مغناطیسی برای مکالمه آن هم با کیفیت بالا در استفاده نهایی کاربر و سطح بسیار بالا تکنولوژی در هواوی امروز است؛ تکنولوژی که حداقل یک سر و گردن از رقبا بالاتر است.

منبع: همگردی

به "اسپیکر مکالمه در HUAWEI P30 Pro هواوی کجاست؟! نگاهی به صفحه نمایش آکوستیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیکر مکالمه در HUAWEI P30 Pro هواوی کجاست؟! نگاهی به صفحه نمایش آکوستیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید