از کولیت روده چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، کولیت روده نوعی بیماری التهابی روده است. در این بیماری، دیواره داخلی روده بزرگ و رکتوم دچار التهاب و زخم می گردد. کولیت اولسراتیو معمولا درمان نمی گردد، اما می توان آن را کنترل کرد.در مطلب زیر، شما را با علائم این بیماری، روش های تشخیص و کنترل آن آشنا می کنیم.

از کولیت روده چه می دانید؟ علائم کولیت روده (کولیت اولسراتیو) می تواند خفیف یا شدید باشد. این نشانه ها ممکن است در طول زمان و از فرد به فرد تفاوت داشته باشد، بسته به اینکه کدام بخش از روده بزرگ دچار التهاب شده و شدت التهاب چقدر است. از آنجا که علائم بیماری در میان افراد فرق دارد، اینکه تشخیص دهید چه چیزی علامت بیماری هست و چه چیز نیست، به این بستگی دارد که چه چیزی برای بدن شما طبیعی است.

علائم کولیت روده (کولیت اولسراتیو)* درد یا ناراحتی شکمی

* خون یا چرک در مدفوع

* تب

* کاهش وزن

* اسهال مکرر و مداوم

* خستگی

* کاهش اشتها

* تنسموس؛ احتیاج ناگهانی و فوری به ادرار یا مدفوع کردن

زمانی که درباره علائم کولیت روده با پزشک خود صحبت می کنید، بسیار مهم است که در این رابطه صادقانه و باز صحبت کنید چرا که پزشک از هر اطلاعاتی که می دهید، برای تصمیم گیری درمورد برنامه درمانی مناسب شما استفاده خواهد نمود. جدول زیر می تواند به شما در درک تفاوت های میان علائم خفیف، میانه و شدید یاری کند. پزشک شما ممکن است از اقدامات مشابهی برای مشخص شدت علائم بیماری کولیت اولسراتیو استفاده کند، اما به خاطر داشته باشید که افراد با یکدیگر متفاوت هستند و علائم و درمان نیز ممکن است بر این اساس متفاوت باشد.

پس از آنکه با پزشک خود درباره علائمتان صحبت کردید، او با توجه با نتایج آزمایش ها و اطلاعات دیگری که بدست می آورد، یک برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین می نماید. بسیار مهم است که از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید و درمان خود را درست همانطور که تجویز می گردد دنبال کنید. اگر هرگونه سوال یا نگرانی درباره درمان خود دارید، ضروری است قبل از اعمال هرگونه تغییر یا درمان از پزشک خود سوال کنید.

کولیت اولسراتیو یک بیماری غیرقابل پیش بینی است و می تواند به شدت پیشرونده بوده و به مرور بدتر گردد. با گذشت زمان، علائم شما ممکن است از لحاظ شدت و نوع تغییر کند. شما ممکن است در دوره های اولیه بیماری که علائم بسیار کم و خفیف هستند و یا هیچ نشانه ای هنوز بروز نکرده است قرار داشته باشید و علائم ناگهانی و بدون هیچ هشداری اتفاق بیافتند.

محل وجود التهاب ممکن است بر نوع علائم شما تاثیرگذار باشد. چهار نوع کولیت اولسراتیو و علائمشان عبارتند از:

1- اولسراتیو پروکتیتبر روی راست روده (قسمت انتهایی روده بزرگ) اثر می گذارد. علائم شامل خونریزی و درد راست روده و احساس احتیاج به دفع اضطراری است.

2- پروکتوسیگموئیدیتبر روی راست روده و خم روده اثر می گذارد. خم روده بخش تحتانی روده و کمی بالاتر از راست روده است. علائم این نوع کولیت اولسراتیو عبارتند از: اسهال خونی، درد در سمت چپ و پایین شکم و احساس مداوم احتیاج به مدفوع کردن.

3- کولیت سمت چپاین نوع التهاب، از راست روده آغاز می گردد و تا کولون چپ ادامه می یابد. علائم آن عبارتند از: اسهال و خونریزی، درد در سمت چپ شکم، از دست دادن اشتها و کاهش وزن.

4- پان کولیتبر روی کل کولون اثر می گذارد. علائم آن شامل اسهال خونی، درد شدید شکمی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن است.

عوارض کولیت اولسراتیوعلاوه بر علائم دردناک، کولیت اولسراتیو می تواند منجر به عوارضی گردد، مانند:

* خونریزی شدید

* پارگی روده

* علائم شدیدی که به دارو پاسخ نمی دهند

پزشک ممکن است لازم ببینید تا با جراحی قسمت آسیب دیده روده بزرگ را حذف و یا آسیب های ناشی از کولیت زخمی را ترمیم کند. بعلاوه، عوارض کولیت زخمی ممکن است شامل موارد زیر هم باشد:

افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ به دلیل التهاب مزمن روده بزرگ

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی:

با گذشت زمان، با از دست دادن خون ناشی از التهاب و زخم روده بزرگ، فرد ممکن است به کم خونی فقر آهن مبتلا گردد.

افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو ممکن است کاهش ویتامین D را تجربه نمایند و در نتیجه که به پوکی استخوان مبتلا شوند. مصرف کورتیکوراستروئید ها نیز منجر به بدتر شدن پوکی استخوان گردد.

تاثیرات کولیت روده می توانند فراتر از روده بزرگ باشند؛ گاهی اوقات کولیت زخمی باعث بروز التهاب در خارج از روده بزرگ می شوند. مثلا:

* التهاب چشم ها

* التهاب پوست

* التهاب مفاصل

به این علائم، نشانه های فراروده ای گفته می گردد و می تواند با التهاب در ارتباط باشد. شما باید در صورت مشاهده هرگونه نشانه ای با پزشک خود صحبت کنید، حتی اگر به نظر می رسد ربطی به سیستم گوارش شما ندارد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "از کولیت روده چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کولیت روده چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید