آغاز مذاکرات تشکیل دولت جدید بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی

به گزارش وبلاگ عصر نو، در ریاض، پایتخت عربستان رایزنی های سیاسی بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) با هدف تشکیل دولت جدید آغاز شده است؛ این اتفاق در سایه کاهش مداوم قدرت دولت مستعفی در استان های جنوبی با وجود استقرار نیروهای ائتلاف سعودی در این استان هاست.

آغاز مذاکرات تشکیل دولت جدید بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی

به نقل از سایت شبکه الجزیره، رایزنی ها در حالی آغاز شده که برخی می گویند سعودی ها بر عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن برای اجرای بخش سیاسی توافقنامه ریاض فشار وارد کرده اند؛ توافقنامه ای که ماه نوامبر بین دولت مستعفی و شورای انتقالی امضا شد. تضمین هایی هم داده شده تا اجرای بخش نظامی و امنیتی این توافقنامه در آینده صورت بگیرد.

شورای انتقالی قبلا خواستار تشکیل دولت جدید منصفانه بین این شورا و دولت مستعفی طبق توافقنامه ریاض شده بود.

مذاکرات با هدف تشکیل دولت جدید در یمن دو هفته پس از اعلام آتش بس بین طرفین در استان ابین در جنوب و استقرار ناظران در این استان مطرح می شود.

ریاض با اتهاماتی روبه رو است مبنی بر این که به رغم حمایتش از دولت هادی به افزایش قدرت شورای انتقالی و نفوذ بیشتر آن به ضرر دولت مستعفی تلاش می کند.

بعد از اعلام خودمختاری در آوریل در استان های جنوبی شورای انتقالی سطح نفوذ خود را افزایش داده و اخیرا بدون توجه به توافقنامه ریاض بر استان سقطری تسلط یافت.

تحصن نظامیان و اعتراض ساکنان عدن

از سوی دیگر، نظامیان و نیروهای امنیتی در عدن در جنوب یمن تحصن کرده و خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده شان از سوی ائتلاف سعودی - اماراتی شدند.

تحصن کنندگان شامل افسران و سربازان وابسته به تاسیسات نظامی و امنیتی در مقابل مقر نیروهای ائتلاف سعودی در شهر الشعب عدن تجمع کردند.

آنها گفتند، فرماندهی ائتلاف به عنوان مسؤول امور استان های جنوبی باید حقوق پنج ماه عقب افتاده آنها را بپردازد و همچنین حقوق معوقه چهار ماه سال گذشته میلادی را هم بدهد.

این تحصن همزمان شده با تجمع اعتراضی ساکنان شهر عدن که مطالبه گری هایی در زمینه بهبود خدمات آب و برق در پایتخت موقت دولت مستعفی دارند.

زیرساخت های جنوب یمن رو به نابودی هستند و بیماری های واگیردار موجب مرگ صدها تن در هفته های گذشته شده است.

تحصنی که نظامیان و افسران امنیتی در عدن برگزار کردند یکی از جدیدترین اعتراضات علیه ائتلاف سعودی است به طوری که سربازان یمنی بارها در مناطق جنوبی عربستان تظاهرات کرده و خواسته اند به یمن بازگردند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "آغاز مذاکرات تشکیل دولت جدید بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مذاکرات تشکیل دولت جدید بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید