گروسی از سفر مجدد به ایران خبر داد

به گزارش وبلاگ عصر نو، ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه برای حل مسائل مورد اختلاف با ایران به زودی به تهران باز می گردد خاطر نشان کرد که دیپلماسی بهترین راه برای حل مسائل است.

گروسی از سفر مجدد به ایران خبر داد

رافائل گروسی روز دوشنبه در نشست خبری در وین این مطلب را بیان داشت . وی توافق به دست آمده با ایران را گامی به جلو برای حل اختلاف نظرها میان دو طرف توصیف کرد و گفت که از نظر او دیپلماسی همواره امکان پذیر و بهترین راه برای حل مسائل است.

وی گفت که محمد اسلامی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران قرار است هفته آینده برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی آژانس به وین سفر کند و دو طرف با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

مدیرکل آژانس اضافه نمود که سپس قصد دارد تا دوباره به ایران سفر کند اما تاریخی برای آن تعیین نشده است. گروسی به این نکته بسنده کرد که سفر او پس از سفر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به وین و خیلی زود خواهد بود.

او درباره عیار توافق به دست آمده با ایران در جریان سفر اخیرش به تهران گفت به مقامات ایران گفته مسائل مورد اختلاف دو طرف جدی است و نیاز دارد تا با دولت تازه مذاکرات شفافی را داشته باشد. وی با بیان اینکه دولت سیزدهم دیدگاه محکمی درباره فعالیت های اتمی گذشته، جاری و آینده ایران دارد اضافه نمود: باید با انها بنشینم، بگویم اوضاع را چگونه می بینیم، چه انتظاری دارم و حرف های آن ها را بشنوم.

گروسی درباره احتمال صدور قطعنامه و اتخاذ موضع تند علیه ایران در نشست شورای حکام گفت که این مساله در حوزه اعضای شورا است.

مدیرکل آژانس تلویحا نیاز به صدور قطعنامه را با توجه به توافق با ایران غیرضروری دانست و اضافه نمود که او تمام اطلاعات را در اختیار شورای حکام قرار داده تا جایی برای برآورد نباشد، فرصت تصمیم گیری داشته باشند و اقدام بعدی خود را سبک سنگین نمایند.

وی تکرار کرد که کار آژانس ارائه گزارش فنی است و هرگونه اقدامی در حوزه تصمیم گیری شورای حکام است.

او در پاسخ به سوالی درباره صحت تاکید ایران مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشور، تلاش کرد در ادای کلمات دقت کند و سپس ادعا کرد زمانی که هنوز سوالاتی وجود دارد و اطلاعاتی مطرح است که شاید نشان دهد فعالیت ها و ذراتی در ایران وجود داشته باشد اما گزارش نشده، نتیجه منطقی این خواهد بود که یک علامت سوالی نسبت به اظهاریه های قبل وجود دارد و به همین علت است که ما کامل و صحیح بودن اظهاریه های قبلی را زیر سووال برده و تلاش می کنیم تا تکلیف آن ها را روشن کنیم. در غیر اینصورت نمی توانیم اطمینان کامل بدهیم که اوضاع مرتب است

او با این حال توافق به دست آمده با ایران را گامی به جلو برای حل اختلاف نظرها میان دو طرف توصیف کرد و گفت که از نظر او دیپلماسی همواره امکان پذیر و بهترین راه برای حل مسائل است.

مدیرکل آژانس دیروز در تهران بود تا با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری های فنی دو طرف گفت وگو کند. گروسی ملاقات خود با طرف ایرانی را سازنده و حاوی معنای بسیار مهم نام کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن دولت تازه جمهوری اسلامی نخستین بار است که این بازدید انجام می شود.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم تاکید کرد که روح حاکم بر مذاکرات، ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات، همکاری ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

اظهارات گروسی و اسلامی در بیانیه مشترک هم به نوعی منعکس شد. طرفین در این بیانیه روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

همچنین در چارچوب تعاملات و همکاری های موجود فی مابین، طرفین تصمیم گرفتند ملاقاتهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.

براساس این بیانیه مشترک همچنین به بازرسان آژانس اجازه داده شد تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی تعیین شده و جایگزینی کارت های حافظه آن ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند.

گروسی دیشب (یکشنبه) در بدو ورودش به وبلاگ عصر نو در وین گفت که توافق به دست آمده با ایران، فضا برای دیپلماسی را باز نگه داشته است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "گروسی از سفر مجدد به ایران خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی از سفر مجدد به ایران خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید