شش عکس تاریخی از ورزش؛ از اولین تور دو فرانس تا اولین شکست انسان از کامپیوتر

به گزارش وبلاگ عصر نو، مسابقات ورزشی در دوران مدرن به بخشی جدانشدنی از فرهنگ بشری تبدیل شده اند. میادین ورزش دهه هاست که عرصه ای برای کسب افتخار و غرور هستند؛ نه فقط برای ورزشکاران بلکه برای ملت هایی که چشم به پیروزی قهرمانانشان دارند. هر مسابقۀ ورزشی مثل یک میدان نبرد است که می تواند شادی و لبخند یا اندوه و سرشکستگی را برای هر یک از دو طرف میدان در پی داشته باشد.

شش عکس تاریخی از ورزش؛ از اولین تور دو فرانس تا اولین شکست انسان از کامپیوتر

به گزارش وبلاگ عصر نو؛ ظهور فناوری های عکاسی و فیلمبرداری باعث شده اند که گسترۀ رقابت های ورزشی از محدودۀ میادین ورزش فراتر برود و میلیون ها نفر بتوانند در هیجان لحظه های سرنوشت ساز ورزشی شریک شوند. در طول بیش از یک قرنی که عکسبرداری از مسابقات ورزشی رواج یافته است، تصاویر تاریخی و تاثیر گذار زیادی از این رقابت ها ثبت شده اند. در اینجا شش عکس از جهانی ورزش را خواهید دید که هر کدام به علتی شایستۀ عنوان تاریخی هستند.

1. برندگان اولین مسابقۀ تور دو فرانس (1903). اولین دورۀ مسابقات تور دو فرانس در سال 1903 برگزار گردید. مسابقۀ آن سال در واقع یک برنامۀ تبلیغاتی بود که روزنامۀ ورزشی لاتو برای افزایش فروشش برگزار نموده بود. در این تصویر موریس گرین برندۀ اولین دورۀ این رقابت ها را می بینیم (با لباس سفید و لبخند)؛ کسی که بعد ها به علت تقلب (مثل کمک گرفتن از ماشین و غذا خوردن در طول مسابقه) از عنوان قهرمانی خودش محروم شد.

2. اولین شکست انسان از کامپیوتر در رقابت شطرنج (1997). گری کاسپاروف اولین بار در سال 1966 در مقابل کامپیوتر شرکت آی بی ام به نام آبی پررنگ نهاده شد. این مسابقه که در شش دور برگزار می شد با پیروزی کاسپاروف به سرانجام رسید، هرچند که در اولین دور مسابقه آبی پررنگ پیروز شده بود. این مسابقه در سال 1997 تکرار شد و این بار آبی پررنگ در مجموع شش مسابقه توانست یکی از مشهورترین استادان شطرنج جهان را شکست بدهد. این تصویر مربوط به ششمین دور این مسابقه است. در اینجا کاسپاروف درمانده و مایوس منتظر آخرین حرکت حریف است؛ حرکتی که به شکست کاسپاروف منجر شد. این شکست لحظه ای تاریخی بود که این پرسش را در فکر بینندگان پرشمارش برانگیخت: آیا کامپیوتر ها به زودی در سایر حوزه ها هم بشر را مغلوب خواهند کرد؟

3. گل مارادونا به انگلستان با دست (1986). تاریخ ورزش بدون فوتبال کامل نیست و فوتبال بدون مارادونا و مارادونا بدون دست خدا! شکست انگلستان از آرژانتین در جام جهانی 1986 برای این کشور بسیار سنگین و دردناک بود، زیرا این دو کشور تنها چهار سال قبل از آن درگیر یک جنگ خونین چندماهه بر سر مالکیت جزایر فالکلند شده بودند و این مسابقه برای آن ها به نوعی حیثیتی به حساب می آمد. اما آن چیزی که این شکست را برای انگلیس دردناک تر کرد نوع گل هایی بود که از آرژانتین دریافت کردند. یکی از آن ها همین گل بود که مارادونا آن را با دست به ثمر رساند و به گل دست خدا معروف شد و دیگری گلی بود که مارادونا بعد از دریبل پنج بازیکن انگلیسی به ثمر رساند؛ این گل نیز به گل قرن معروفیت پیدا کرد.

4. لحظۀ پیروزی محمد علی بر کلیولند ویلیامز (1966). این یکی از برترین عکس های ورزشی تاریخ است که لحظه ای درخشان در زندگی ورزشی نامدارترین بوکسور جهان را ثبت نموده است. بسکمک از کارشناسان بوکس، این مسابقه را برترین مبارزۀ علی در تمام دوران حرفه ایش می دانند. علی در راند سوم این مسابقه کلیولند را با ضربه فنی شکست داد.

5. پیروزی ساموئل رشفسکی 8 ساله در مسابقۀ همزمان با بیست شطرنج باز (1920). در سال های اخیر این عکس در شبکه های اجتماعی خیلی دست به دست شده است و بیشتر وقت ها به اشتباه دربارۀ آن نوشته اند که رشفسکی در این مسابقه از همۀ رقبایش باخت. اما واقعیت کاملا عکس این است؛ رشفسکی در این مسابقۀ همزمان که در شهر پاریس برگزار گردید همۀ بیست حریفش را شکست داد. نیویورک تایمز در آن موقع خبر این مسابقه را منتشر کرد و نوشت که در بین این بیست نفر بعضی از مشهورترین شطرنج بازان فرانسه حضور داشته اند. ساموئل در چهارسالگی شطرنج را آغاز کرد و در هشت سالگی به تبحر فوق العاده ای در این ورزش دست پیدا نموده بود. او اهل لهستان بود، اما در کودکی همراه پدر و مادرش به آمریکا مهاجرت کرد. رشفسکی در بزرگسالی هم به موفقیت های خود در این عرصه ادامه داد. او همیشه به عنوان یکی از بزرگترین شطرنج بازان تاریخ آمریکا شناخته می گردد.

6. پیروزی یک صدم ثانیه ای مایکل فلپس در المپیک پکن (2008). مایکل فلپس در جهانی ورزش یک افسانۀ زنده است. او با 23 طلای المپیک و مجموع 28 مدال، بزرگترین ورزشکار تاریخ این رقابت ها است. او در المپیک 2008 پکن به تنهایی 8 طلا کسب کرد و رکورد بیشترین مدال طلا در یک المپیک را به خودش اختصاص داد. اما هفتمین طلای او در این دوره از رقابت ها واقعا درخشان و حماسی بود. او در مسابقۀ شنای صد متر پروانه با اختلاف یک صدم ثانیه میلوراد چاویچ اهل یوگوسلاوی را شکست داد. تشخیص پیروزی فلپس در این مسابقه فقط به کمک دوربین های پیشرفته ای ممکن بود که از آن رقابت تصویر برداری می کردند. فلپس در سمت چپ و چاویچ در سمت راست این تصویر معین هستند. فلپس و چاویچ هر دو این عکس تاریخی را امضا نموده اند.

منبع: فرارو

به "شش عکس تاریخی از ورزش؛ از اولین تور دو فرانس تا اولین شکست انسان از کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش عکس تاریخی از ورزش؛ از اولین تور دو فرانس تا اولین شکست انسان از کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید