ساحل بریس، توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی

به گزارش وبلاگ عصر نو، دلیل این تصور من این است که حس می کنم ایران جاهای دیدنی کم دارد یا حداقل جاهای دیدنی آن به مقدار جاهای دیدنی که من می شناسم مجذوب نماینده نیست! شاید تا کمی قبل که خیلی با جاهای دیدنی ایران آشنایی نداشتم، دید مثبتی در این باره نداشتم تا اینکه با چندتا از جاهای دیدنی ایران از جمله ساحل بریس آشنا شدم، جواهری در دور دست ترین نقطه ایران و توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی، جایی که لحظه ها بیشتر شبیه خیال هستند و مردمی خونگرم و عاشق صید و ماهیگیری در آنجا زندگی می نمایند. بریس حقیقتا تماشایی است و جز یکی از برترین بکرترین و مجذوب نماینده ترین نقاط گردشگری ایران، حداقل از نگاه من است.

ساحل بریس، توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی

اگر دوست دارید با ساحل بریس بیشتر آشنا شده و مقصد گردشگری بعدی شما آنجا باشد در ادامه با وبلاگ عصر نو همراه باشید.

ساحل بریس کجاست

از چابهار که حرکت نموده و از سواحل طلایی مکران به سمت شرق حرکت کنید؛ پس از عبور از جاده ای پرپیچ وخم و کوه های مریخی در فاصله 60 کیلومتری چابهار درست در نقطه صفر مرز دریایی، به ساحلی با قدمت 200 ساله می رسید که شما را ساعت ها محو دیدنی خود می نماید. اینجا همان مقصد اصلی ماست ساحل بریس ! ساحلی که صیادی در آن حرف اول را می زند و قایق های صیادی که لنگرشان را کنار ساحل انداخته اند، خود به بخشی از جاذبه های دیدنیی آن تبدیل شده است.

ساحل بریس در گوگل مپ

چرا ساحل بریس

در امتداد دریای عمان و خلیج فارس و حتی خزر سواحل بی شماری وجود دارد، اما واقعا بریس ساحلی منحصربه فرد است. بریس به لحاظ امکاناتی بسیار ضعیف است، اما به خاطر تلاقی صخره و دریا و اینکه دست نخورده به جای مانده واقعا مجذوب کننده و دیدنیی است؛ اتفاقی که در کمتر ساحلی می توانید آن را دیدن کنید. صخره و دریا و صیادان چنان زیبا کنار هم قرار گرفته اند که نتیجه آن تجلی یک هارمونی کم نظیر شده است، چیزی که در کلمه ها نمی گنجد و تنها باید دید و از آن لذت برد.

دیدنی های ساحل بریس

جای جای بریس می تواند جلوه جمال خداوند و تابلویی خیره کننده برای نظاره و دیدن باشد. در ساحل بریس می توانید برفراز صخره ها نشسته و از دیدنی جنب وجوش صیادان و رفت وآمد قایق های صیادی لذت ببرید یا اینکه ساعت ها گوش خود را به صدای طنین انداز دریا و مرغان دریایی بسپارید. بعد از آن نیز می توانید به دیدنی پدیده ای شگفت انگیز به نام آب فشان نشسته و از دیدنی این پدیده طبیعی که نتیجه برخورد آب به صخره و عبور آب از سوراخی که حاصل فرسایش زمین و ایجاد آن از روی صخره تاعمق دریا است، لذت ببرید. ارتفاع آب فشان های این منطقه در فصل بادهای موسمی تا 20 متر نیز می رسد و واقعا دیدنیی و حیرت انگیز است.

بعد از همه این ها نوبت به زیباترین و معروف ترین دیدنی ساحل بریس یعنی صحنه خیال انگیز غروب آن می رسد. هر کدام از مواردی که به آن ها اشاره شد دیدنیی و در نوع خود بی نظیراند، اما غروب آفتاب در این منطقه واقعا خاطره انگیز و دیدنییست. آنجایی که خورشید رخت بر بسته و کم کم خود را در پهنه پهناور دریا محو می نماید تا جای خود را به ماه تابان داده و زیبایی را در پوسته شب به ناظران که شما باشید هدیه دهد. واقعا این صحنه دیدنیی است و مطمئنا پس از دیدنی آن تا ابد خاطره آن در ذهنتان ماندگار خواهد شد.

به جز جاذبه های دیدنیی ساحل بریس، روستای بریس در 5 کیلومتری این ساحل و تالاب بزرگ بریس در 10 کیلومتری روستای بریس نیز جز مکان هایی هستند که می توانید از آن ها بازدید نموده و لذت ببرید.

دیدنی های طبیعی و به ظاهر ساده ساحل بریس آنقدر دیدنیی هستند که کمتر کسی دلش می آید به این منطقه سفر نموده و تصاویری از آن به یادگار همراه خود نبرد، به خصوص هنگامه غروب! پس یادتان باشد دوربین خود را نیز همراه خود برده و از لحظات دیدنیی این ساحل قاب عکسی به یادگار ثبت کنید. به راستی اگر اهل عکاسی شب هم هستید، تجهیزات عکاسی شب را نیز از قلم نیاندازید، این منطقه پتانسیل کافی برای عکاسی شب را نیز داراست و می توانید تصاویری فوق العاده در آنجا به ثبت برسانید.

برترین زمان برای سفر به ساحل بریس

اوایل فصل بهار و آخر تابستان برترین زمان برای سفر به ساحل بریس است. در این دو برهه زمانی هوا نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد، از طرفی طوفان های استوایی که از اواسط خردادماه آغاز شده و تا آخر مردادماه ادامه دارد نیز سرانجام یافته است. البته زمستان نیز زمان خوبی برای سفر به این منطقه است، اما چون دمای هوا به حدود 15 درجه سانتی گراد می رسد، فرصت آبتنی و استفاده از ساحل را نخواهید داشت.

توصیه های مهم و کاربردی

  • همان طور که کمی قبل تر به این موضوع اشاره کردیم، ساحل بریس از نظر امکانات ضعیف است. امکانات ساحل بریس به فروشگاه و سرویس بهداشتی در اسکله خلاصه می گردد. بنابراین بهتر است وقتی به این ساحل سفر می کنید، تجهیزات و موادغذایی لازم را نیز همراه خود ببرید.
  • معمولا زیر صخره ها خالی هستند، بنابراین برای عکاسی یا دیدنی زیبایی های ساحل به لبه صخره ها خیلی نزدیک نشوید.
  • به هیچ وجه خیلی نزدیک حفره آب فشان ها نایستید، چون آب به شکل ناگهانی از این حفره به بیرون پرتاب شده و به خاطر فشار زیادی که دارد، ممکن است باعث آسیب رساندن به شما گردد.
  • برای استراحت و صرف غذا می توانید از امکانات روستای بریس بهره ببرید. فقط یادتان باشد برای اینکار باید از قبل هماهنگ نموده باشید، چون امکانات روستا خیلی محدود است.

حرف آخر

از آنجا که ساحل بریس در نقطه صفر مرز دریایی جنوب شرقی ایران واقع شده و امکانات آنجا واقعا محدود و کم است، پیشنهاد وبلاگ عصر نو این است که اگر برای اولین بار قصد دارید به این خطه سفر کنید، با یک تور مسافرتی این سفر را تجربه کنید. به این شکل هم دغدغه و نگرانی جهت را ندارید و می توانید از جهت کمال لذت را ببرید و هم با چالش های این سفر و جهت نیز آشنا شده و برای بار بعد انتخاب با شماست که خودتان به تنهایی یا با یک تور مسافرتی سفر کنید. با این حال اگر قصد داشتید خودتان این سفر را انجام دهید، حتما امکانات کافی همراه خود ببرید.

چنانچه در سفر به ساحل بریس تجربه ای دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان وبلاگ عصر نو نیز درمیان بگذارید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "ساحل بریس، توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساحل بریس، توقفگاه خیال در نقطه صفر مرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید