خواص بی نظیر شنگ؛ گیاه شنگ چیست؟

به گزارش وبلاگ عصر نو، استعمال موضعی گل های گیاه شنگ برای درمان سوختگی مفید است و ریشه این گیاه در طب سنتی برای سم زدایی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این گیاه در درمان زخم های گوارشی و ریه موثر است و عصاره آن به علت قابض بودن برای درمان انواع خونریزی ازجمله خونریزی های رحمی، دستگاه تنفسی و درمان بعضی از انواع اسهال مفید است.

خواص بی نظیر شنگ؛ گیاه شنگ چیست؟

شنگ یک گیاه دارویی است که برای اعصاب و دستگاه گوارش سودمند است.

در شیراز و اصفهان به شنگ آلاله شنگ و در خراسان ریش بز خالدار و در لرستان شِنگ و در روستای خوی واقع در شهر کرد شنگ خطاب می نمایند. به این گیاه یمنیه، قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنچ، اسفلنج و در آذربایجان یملیک هم می گویند.

مزاج این گیاه سرد و خشک است و موجب بهبود و کاهش علائم اسهال می گردد. خونریزی معده را قطع می نماید و از خونریزی سینه پیشگیری می نماید.

درمان بسیار مفیدی برای مبتلایان بیماری سل است. شنگ دیواره معده را تقویت می نماید و در سم زدایی بدن نیز از این گیاه استفاده می گردد. عصاره گیاه شنگ به عنوان یک فرآورده مکمل در بهبود کبد چرب اثرات خوبی از خو نشان داده است. درمان کچلی و زخم های پوستی نیز از خواص شنگ در طب سنتی است.

از ضماد برگ های این گیاه در ساخت کرم به منظور التیام زخم های سطحی استفاده می گردد.

خواص آرامش بخش شنگ

اگر جوشانده این گیاه را با روغن زیتون مصرف کنید خواص آرامش بخش آن را خواهید دید. ریشه این گیاه دارویی دارای لعاب بوده و کمی تلخ است. خاصیت خلط آور و نرم نماینده سینه ازجمله مصارف دارویی ریشه این گیاه است.

استعمال موضعی گل های گیاه شنگ برای درمان سوختگی مفید است و ریشه این گیاه در طب سنتی برای سم زدایی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این گیاه در درمان زخم های گوارشی و ریه موثر است و عصاره آن به علت قابض بودن برای درمان انواع خونریزی ازجمله خونریزی های رحمی، دستگاه تنفسی و درمان بعضی از انواع اسهال مفید است.

شیوه استفاده از شنگ:

آن را بجوشانید و سپس صاف نموده و هم گیاه پخته شده را مصرف کنید و هم آب آن را که سراشر از مواد مغذی است مصرف کنید.

شما می توانید 60 گرم از ریشه این گیاه را جوشانده و برای درمان بیماری هایی همانند نزله ریوی، نقرس، رماتیسم و امراض جلدی از آن استفاده کنید. کرمانشاهی ها و آذربایجانی ها آن را با استفاده از کمی نمک به صورت خام می خورند.

منبع: رکنا

منبع: فرادید

به "خواص بی نظیر شنگ؛ گیاه شنگ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص بی نظیر شنگ؛ گیاه شنگ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید