تاثیر مفید مصرف آنتی اکسیدان در جلوگیری از بیماری آلزایمر

به گزارش وبلاگ عصر نو، پژوهشگران دانشگاه استرالیای غربی(UWA) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند مصرف ترکیبات حاوی آنتی اکسیدان در جلوگیری از آلزایمر موثر است.

تاثیر مفید مصرف آنتی اکسیدان در جلوگیری از بیماری آلزایمر

به گزارش وبلاگ عصر نو و به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیقات دانشگاه استرالیا غربی نشان داده است که رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها ممکن است از اثرات بیماری آلزایمر جلوگیری یا فرایند این بیماری را معکوس کنند.

یافته های این مطالعه که در مجله Open Biology منتشر شد نشان داد که مصرف ترکیبات حاوی آنتی اکسیدان ها در دوز بالا در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر از هر نوع درمان دیگری که در حال حاضر موجود است سودمندتر است.

آنتی اکسیدان (Antioxidant) یا پاداکسنده شامل تعدادی از مولکول ها از جمله ویتامین ث، ویتامین ای، بتاکاروتن، اسید فولیک و بسکمک از رنگدانه های گیاهیهستند. اگرچه سیستم های آنزیمی گوناگونی برای خنثی کردن رادیکال های آزاد در بدن وجود دارد، اما آنتی اکسیدان های اصلی عبارتند از: ویتامین ای، ویتامین ث و بتاکاروتن. سلنیم نیز بعنوان یک ماده معدنی نقش آنتی اکسیدانی مهمی دارد. بدن قادر به تولید این ویتامین ها و ماده معدنی نیست، بنابراین بایستی از طریق غذا آنها را دریافت کرد.

بیماری های دژنراتیو مزمن مانند آلزایمر با آمار مرگ و میر بیش از 70 درصد در سطح جهان و استرس اکسیداتیو، اسیدوز متابولیک مزمن و رادیکالهای آزاد در بدن، نقش اساسی در فرایند پیری دارند. استرس اکسیداتیو (Oxidative stress ) بازتاب دهنده عدم تعادل میان تظاهرات سیستماتیک گونه های فعال(واکنش پذیر) اکسیژن(ROS) و توانایی یک سیستم زیستی در خنثی سازی و مهار میانجی های سمی آن یا ترمیم آسیب های وارده است. نتایج نشان داد که آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدن واکنش نشان می دهند و آنها را بی ضرر می کنند.

دکتر جرالد ورینک(Gerald Veurink) این تحقیق را هنگام کار در دانشکده پزشکی دانشگاه استرالیای غربی انجام داد و طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها را مورد بررسی قرار داد تا کشف کند که کدام یک از آنها در محافظت از نورون ها در سیستم عصبی بدن مؤثر هستند. وی دریافت که کاروتنوئیدها فنولیک پیچیده و همچنین آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و ویتامین E در غلظت های بالا، در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مؤثر هستند.

وی گفت: در حالی که یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی به تثبیت سطح pH در بدن که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می شود، کمک می کند، مکمل های ترکیبی آنتی اکسیدانی نیز در پیشگیری و مدیریت بیماری های مزمن مؤثر هستند. ترکیب آنتی اکسیدان ها به میزان کافی در دوزهای مناسب و رژیم کم کربوهیدرات غنی از مواد مغذی، بیشترین تأثیر را در بهبودی حال بیماران مبتلا به آلزایمر دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر مفید مصرف آنتی اکسیدان در جلوگیری از بیماری آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مفید مصرف آنتی اکسیدان در جلوگیری از بیماری آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید