واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی

به گزارش وبلاگ عصر نو، دکتر علیرضا بیگلری در گفتگوی ویژه خبری شامگاه چهارشنبه 22 مرداد 99 ظهار داشت: سال ها است که ثابت شده واکسن ها می توانند با تحریک ایمنی بدن انسان به عنوان مؤثرترین عامل در درمان بیماری ها به کار گرفته شوند. از سوی دیگر ویروس کووید 19 یکی از پیچیده ترین ویروس های 100 سال اخیر شناخته شده است. به همین دلیل ساختن واکسن برای این ویروس بسیار پیچیده و سخت است.

واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی

وی اضافه کرد: معمولاً وقتی واکسن ها ساخته می گردد و مراحل آزمایشگاهی تمام می گردد، وارد تست حیوانی می شوند و بعد از اینکه این مرحله هم تأیید شد وارد مرحله ای می شوند که باید از دو جنبه بسیار مهم بی خطر بودن و ایمن بودن و کارآ بودن باید مورد آنالیز قرار گیرند.

بیگلری گفت: واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی باید روی تعدادی انسان مورد آزمایش قرار گیرد. عمدتاً کارآزمایی بالینی واکسن ها سه فاز بسیار مهم دارد. در فاز اول واکسن روی تعداد اندکی داوطلب آزمایش می گردد تا ببینیم که واکسن ایمن و بی خطر است یا خیر. اگر کاملاً بی خطر بود وارد فاز دوم می گردد.

وی اضافه کرد: در فاز دوم کارآزمایی بالینی حدود 200 تا 300 نفر داوطلب مورد آزمایش قرار می گیرند. در این مرحله با توجه به شاخصه های سن و جنس و شرایط سلامت تست انجام می گیرد. در این مرحله علاوه بر ایمن بودن، کارآیی هم مورد مطالعه قرار می گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد: پس از طی کردن پیروزیت آمیز فاز دوم کارآزمایی بالینی، واکسن وارد فاز سوم می گردد که در این مرحله تست بر روی هزاران انسان انجام می گردد. فراخوان داده می گردد و داوطلبان مراجعه می نمایند و واکسن بر تعداد بیشتری از افراد آزمایش می گردد.

وی اضافه کرد: اگر واکسن پس از طی فاز سوم هم پیروزیت آمیز بود و بی خطر اعلام شد با تأیید ارگان های نظارتی هر کشوری می تواند مورد استفاده عمومی قرار گیرد.

بیگلری گفت: واکسن کرونای ایرانی که در حال کار روی آن هستیم فاز ساخت و فاز پیش کارآزمایی بالینی را گذرانده است و در حال آماده سازی هستیم که مدل های مختلف که در جهان روی آن کار شده است را در شرکت های دانش بنیان انجام دهیم. هر کدام از این مدل ها پیروز گردد ما نیز دستی بر آتش داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما در حال آماده شدن هستیم که وارد کارآزمایی بالینی شویم. در حالت عادی ممکن است این فاز چند سال طول می کشد اما درباره کووید 19 بنابر اضطرار که جهان با آن روبرو است، این مراحل کوتاه شده است و فکر می کنم که بتوان در عرض یکسال به انتهای فاز سوم رسید.

رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: بعضی از کشورها توانسته اند فاز یک و دو و فازهای دو و سه را برای سرعت بخشی با هم ترکیب نمایند تا بتوانند زودتر به نتیجه برسند. در جهان پیش بینی می گردد واکسن کارآیی که بتواند درمان بیماری کرونا را ثابت کند حداقل یک سال تا 18 ماه در جهان برای درصد معینی از جمعیت هر کشور قابل توزیع است. البته تولیدات همه گروه ها هم ممکن است برای جمعیت 7 میلیارد جهان کافی نباشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید