خبرنگاران زلزله 3.8 ریشتری غرب خراسان شمالی را لرزاند

به گزارش وبلاگ عصر نو، بجنورد - خبرنگاران - زمین لرزه ای به بزرگی 3.8 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)، نیمه شب آدینه حوالی رباط قره بیل، از توابع شهرستان مانه و سملقان در غرب خراسان شمالی را لرزاند.

خبرنگاران زلزله 3.8 ریشتری غرب خراسان شمالی را لرزاند

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت 23 و 52 دقیقه و 40 ثانیه، در عمق 8 کیلومتری زمین روی داده است.

مختصات جغرافیایی این زلزله 37.42 درجه عرض شاقتصادی و 56.14 درجه طول شرقی در 18 کیلومتری رباط قره بیل، 31 کیلومتری گلی داغ استان گلستان و 39 کیلومتری گرماب خراسان شاقتصادی عنوان شده است.

هنوز گزارشی از خسارات احتاقتصادی این زمین لرزه دریافت نشده است.

سحرگاه پنجشنبه - دیروز- نیز زلزله ای به بزرگی 3.5 ریشتر شهر آشخانه، مرکز غربی ترین شهرستان خراسان شاقتصادی را لرزانده بود.

استان خراسان شاقتصادی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار گرفته است که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها بعضی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شاقتصادی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می نماید.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شاقتصادی اتفاق افتاده است.

زمین لرزه ای با قدرت 6.2 درجه ریشتر بهمن سال 1375 و زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه سال 96 در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و اقتصادی در پی داشت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران زلزله 3.8 ریشتری غرب خراسان شمالی را لرزاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زلزله 3.8 ریشتری غرب خراسان شمالی را لرزاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید